Wady i zalety muzeów

Muzea często stanowią jedne z głównych punktów na turystycznej mapie, zwłaszcza dla zagranicznych podróżników. Z jakiegoś jednak powodu w popkulturze często przypisuje im się łatkę nudnych, nieinteresujący miejsc, do których zazwyczaj chodzą tylko pasjonaci. Jak w gruncie rzeczy jest z tymi ośrodkami kultury i historii? Nieco więcej o wadach i zaletach muzeów poniżej.

Plus – kultura i historia narodu w pigułce, ale…

Turyści nie mają nieograniczonego czasu na urlop – zazwyczaj w zaledwie kilku dniach, a nawet weekendzie, postarają się zmieścić jak najwięcej atrakcji i rozrywek, a trzeba jeszcze pamiętać o jedzeniu, biletach, chwili na złapanie oddechu. Muzeum to idealne miejsce, by poznać lepiej kulturę i historię kraju, który się odwiedza. Najważniejsze wydarzenia, pamiątki, dziedzictwa i najważniejszych wczasowicze poznają w jednym miejscu, mając większe szanse na zapamiętanie ciekawostek i szczególnych dat. Taka wizyta to też okazja na chwilę odpoczynku od zgiełku, zwłaszcza w dużych miastach. Ciche, pełne zadumy, wymagające skupienia muzeum sprawia, że osoby, które cenią sobie spokój i ciszę poczują się jak w domu

Minus – …uogólnienia historyczne

Niestety, zaleta może zmienić się w wadę dla bardziej wnikliwych zwiedzających. Fakty historyczne w muzeach narodowych to często duże uogólnienie, służące łatwiejszemu przyswojeniu treści dla odbiorcy. Czasem istotne i zawiłe szczegóły zostają pomijane, gdyż wymagałyby po prostu przedstawienia zbyt wielkiej ilości informacji – a tablica pod eksponatem również ma swoje limity.

Plus/Minus – … momentami zbyt spokojnie

Niejeden miłośnik pewnie zgodziłaby się, że muzea byłyby znacznie ciekawsze z interaktywnymi elementami lub nawet możliwością przeniesienia się w sam środek bitwy, tak jak w przypadku miejsc takich jak Interaktywne Centrum Odkrywania Historii Polski i Polaków www.historyland.pl. Nie dość, że eksponaty muzealne zyskałyby na znaczeniu i nowej perspektywie, to oferta stałaby się znacznie zachęcająca dla odwiedzających i turystów. Niestety, ale wiąże się to z większymi kosztami, na co nie wszystkie muzea mogą sobie pozwolić.

Plus – fizyczne dowody historii niedostępne nigdzie indziej

O ile nie jesteś Indianą Jonesem, Larą Croft lub archeologiem, to raczej nie zetkniesz się w swoim życiu z artefaktami, niezwykłymi eksponatami i przedmiotami o wartości historycznej. Można je jednak zobaczyć właśnie w muzeum, często w bardzo dobrym stanie i szczegółowo opisane. Dowód na to, że wszystkie te wydarzenia kiedyś miały miejsce.

Minus – patrz, ale nie dotykaj

Niestety, o ile możemy zobaczyć wszystkie te cudowne świadectwa historyczne, tak odwiedzający nigdy nie mają szansy poczuć jak to jest, kiedy dzierży się w dłoniach starożytny miecz lub poznać wagę niemieckiego karabinu maszynowego z czasów II wojny światowej. Taka perspektywa z pewnością rzuciłaby dodatkowe światło na estymę niektórych wydarzeń i pozwoliłaby odwiedzającemu wyobrazić sobie kawałek historii z perspektywy żołnierza lub nawet legionisty.