Wavelo zostaje na zimę, ale w mniejszej skali

Większość rowerów spędzi zimę w magazynie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie 1500, a 550 rowerów będzie dostępnych przez zimę w ramach systemu Wavelo. Operator chwali się, że to więcej, niż przewiduje umowa z miastem, choć stali użytkownicy już narzekają na brak jednośladów na stacjach.

To będzie już druga zima systemu Wavelo. Poprzednia była jednak inna, ponieważ system działał wówczas tylko w okrojonej formie, ze 150 rowerami. Teraz natomiast nadchodzi pierwsza zima, podczas której z pełnej liczby ponad 1500 część jednośladów trafi na zimowe miesiące do magazynu.

Zmniejszenie liczby rowerów zakłada umowa podpisana z miastem – to zresztą wydaje się naturalne, ponieważ i zainteresowanie użytkowników będzie teraz znacząco mniejsze. Zgodnie z zapowiedziami operatora od 1 grudnia w stacjach dostępnych było już tylko 500 rowerów i tak miało pozostać do marca przyszłego roku.

Puste stacje

Szybko jednak pojawiły się liczne komentarze od użytkowników, którzy nie byli w stanie wypożyczyć jednośladów na swoich stacjach. Wavelo spotkało się z krytyką, że mniejsza liczba rowerów wpływa na użyteczność całego systemu i że korzystanie z niego w zimie mija się z celem. Podobnych głosów było na tyle dużo, że autorzy aplikacji „Kraków pod ręką” wydali aktualizację, dzięki której na mapie puste stacje zostały zaznaczone innym kolorem.

We wtorek firma pochwaliła się natomiast, że rowerów w ciągu zimy będzie więcej, niż przewiduje koncesja, a więc 550. – Zgodnie z umową podpisaną z miastem od 1 grudnia do 1 marca na krakowskich ulicach jeździć powinno przynajmniej 500 rowerów. Koncesja jest jednak dla nas elastyczna, co oznacza, że jeśli warunki pogodowe okażą się dogodne, pojazdów możemy zostawić więcej. Biorąc pod uwagę niesłabnące zainteresowanie użytkowników i poprzednie – dość łagodne – zimy, tak właśnie zrobiliśmy – mówi Marcin Jeż, dyrektor ds. innowacji i rozwoju w firmie BikeU.

Zima w magazynie

Różnica 50 sztuk może pomóc, choć raczej nie spowoduje dużej różnicy. Większość rowerów będzie nadal pozostawać w magazynie na stadionie Wisły. Przy okazji rowery przejdą też potrzebne przeglądy – choć jak podaje operator, każdy rower jest serwisowany po przejechaniu 500 kilometrów.

Kraków jest jedynym miastem w Polsce, w którym system rowerów miejskich działa przez cały rok. Umowa z BikeU obejmuje osiem pełnych lat.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale