Weekend w pigułce (26–27 maja)

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Święto Obwarzanka, Krakowski Festiwal Filmowy, Noc Synagog, Święto Rodziny Krakowskiej czy XX Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to tylko niektóre z wydarzeń, które warto w ten weekend wpisać do swojego kalendarza.

Sobota, 26 maja: Miesiąc Fotografii, Święto Obwarzanka, Czytanie na trawie

W sobotę rozpocznie się wielkie Święto Obwarzanka. Na placu Szczepańskim mistrzowie wypieków z Krakowa i okolic zaprezentują swoje wyroby. Wstęp wolny.

To już szesnasta odsłona Miesiąca Fotografii w Krakowie. Po raz kolejny w ramach festiwalu będzie można zobaczyć liczne wystawy. Tym razem motywem przewodnim jest przepływ ludzi, informacji i substancji poprzez granice rozrastających się obszarów miejskich czy zagrożonych terenów przyrodniczych. Fotografie będą prezentowane m.in. w Bunkrze Sztuki, MOCAK-u czy Muzeum Etnograficznym. Program dostępny na stronie http://photomonth.com/pl/
To już ostatnie dni Copernicus Festival. Dziś o 10.00 w De Revolutionibus „Śniadanie Mistrzów”. Gościem będzie Władysław Stróżewski. W Muzeum Narodowym o 19.00 rozpocznie się wykład Adama Zagajewskiego „O życiu w wolności”, a o 20.30 rozpocznie się debata „Niekoniecznie. O przestrzeniach wolności”. Szczegółowy program na stronie www.copernicusfestival.com. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Do niedzieli potrwa Święto Ogrodów. W jego ramach można spędzić czas w najpiękniejszych zielonych zakątkach Krakowa i innych małopolskich miejscowościach. W programie pikniki, koncerty, prelekcje czy prezentacja sztuki ogrodowej. W naszym mieście warto odwiedzić Ogród Botaniczny, Salezjański Ogród Biblijny czy niewielkie ogrody muzealne.

Trwa festiwal Polikultura 2018. Dziś o godzinie 10.00 można wziąć udział w grze miejskiej obejmującej Stare Miasto i Kazimierz. O 19.00 w Teatrze Nowym Proxima „#poezja++//ludzie vs maszyny”. Szczegóły na stronie www.polikultura.pl.

To już ostatnia okazja, by wziąć udział w XX Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Tym razem można zwiedzić Kamienicę Bujwidów w Krakowie i gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie www.dnidziedzictwa.pl.

W nocy z soboty na niedzielę swoje podwoje dla zwiedzających otworzą krakowskie synagogi. Przed nami ósma edycja wydarzenia 7@nite. Każdy będzie miał okazję zwiedzić m.in. Starą Synagogę, Remuh, Izaaka czy Tempel. W programie prelekcje, wystawy, spektakle i koncerty. Wstęp wolny.

O 18.00 w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się Koncert Pięciu Tenorów „Dla Ciebie Mamo”. Bilety w cenie 80, 100, 120 i 130 zł. Podczas koncertu wystąpią Alexander Martinez, Witold Wrona, Miłosz Gałaj, Łukasz Gaj, Jakub Oczkowski oraz Orkiestra Straussowska Obligato pod batutą Jerzego Sobeńko.

Techno Rączka powraca ze swoim flagowym produktem – TOR2. Tym razem muzyka wypełni przestrzeń w magazynie przy ul. Gromadzkiej 46. A to za sprawą m.in. Charltona i SPFDJ, Darii Kolosovej czy Anatomy of Mashup. Na ulokowanej na zewnątrz scenie zagrają natomiast najlepsi krakowscy didżeje. Cena biletu w dniu imprezy to 45 zł.

Dziś na placu Marii Magdaleny kolejna odsłona Krakowskiego Kiermaszu Książki. O 11.00 rozpocznie się Lekcja Czytania Copernicus Festival: Alicja w krainie czarów.

Od 10.00 do 18.00 Dom Mehoffera – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie przy ul. Krupniczej 26, zaprasza na Czytanie na trawie. Fragment ogrodu zamieni się w zieloną czytelnię, w której dostępne będą tomy wierszy Wisławy Szymborskiej. Wstęp wolny.

Niedziela, 27 maja: Krakowski Festiwal Filmowy

Przed nami 58. Krakowski Festiwal Filmowy. Tym razem, przez osiem dni, zostanie pokazanych prawie 250 filmów z Polski i świata – większość z nich będzie wyświetlona po raz pierwszy. Nie zabraknie spotkań z twórcami, warsztatów, koncertów i wystaw. Program na oficjalnej stronie wydarzenia www.krakowfilmfestival.com

Dziś na Skałce na wszystkich czeka solidna dawka pozytywnej energii. O 15.00 na dziedzińcu klasztoru oo. Paulinów wystąpi 150-osobowy chór złożony z członków krakowskich i małopolskich zespołów oraz gości specjalnych: Colina Williamsa i Mateusza Pitali. Radosny występ zamykają odbywające się w Krakowie już po raz piąty warsztaty Gospel City.

Dziś w parku Jordana Święto Rodziny Krakowskiej. Przestrzeń zostanie podzielona na siedem stref, m.in. Zdrowie i profilaktykę, Czytelnictwo, Sztukę czy Sport i rekreację. Na uczestników czekać będą warsztaty teatralne, bezpłatna wymiana książek, pokaz samochodów pożarniczych czy stanowisko wspinaczkowe. Start o godzinie 11.00. Wstęp wolny.

 

comments powered by Disqus