Węzeł przesiadkowy w Mydlnikach gotowy za dwa lata

Kraków Mydlniki-Wapiennik fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

W grudniu 2020 roku mają się zakończyć prace przy budowie nowego węzła przesiadkowego w Mydlnikach, tuż przy granicy miasta z gminą Zabierzów. ZIKiT rozstrzygnął właśnie przetarg na tę inwestycję.

W ramach prac ulica Brzezińskiego w Mydlnikach zostanie rozbudowana, a wzdłuż niej powstaną miejsca parkingowe. Mniej więcej w połowie odległości do przystanku kolejowego powstanie pętla autobusowa – na tyle duża, by mogły tam zawrócić również autobusy przegubowe. Mają tam dojeżdżać te autobusy, które dziś kończą kursy na pętli Mydlniki, przy ulicy Balickiej.

W planie są także miejsca do ładowania samochodów elektrycznych i stojaki rowerowe. W budynku, który tam powstanie, oprócz zaplecza dla kierowców, znajdzie się miejsce na kiosk, toaletę i poczekalnię z automatem biletowym. Od pętli autobusowej do przystanku kolejowego Kraków Mydlniki-Wapiennik będzie prowadził oświetlony ciąg pieszo-rowerowy.

Prawie 12 milionów

Węzeł zaprojektuje i zbuduje firma Rejon Utrzymania i Budowy Dróg, za co dostanie 11,6 mln zł. Część środków będzie pochodzić z programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, przekazanych Krakowowi przez gminę Zabierzów – bo to jej mieszkańcy będą stanowić sporą część użytkowników nowego obiektu.

– Z naszego punktu widzenia to niezwykle ważne połączenie z Krakowem – mówi Elżbieta Burtan, wójt gminy Zabierzów. – Docelowo, kiedyś chcielibyśmy do tego węzła dowozić mieszkańców gminy, żeby przesiadali się do pociągu czy autobusu – zapowiada Burtan.

Firma będzie miała najpierw rok na przygotowanie dokumentów. Prace budowlane musi zakończyć do początku grudnia 2020 roku.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bronowice
comments powered by Disqus