Wiadukt na os. Piastów. Umowa podpisana, spór wokół przetargu trwa

Wykorzystywany obecnie wiadukt jest już w bardzo złym stanie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W minionym tygodniu Zarząd Dróg Powiatu Krakowskiego podpisał umowę na realizację oczekiwanej od dawna inwestycji – nowego wiaduktu łączącego Batowice z krakowskim os. Piastów. W tle pozostaje spór z wykonawcą, którego oferta została odrzucona.

Podpisanie umowy to zwieńczenie procesu, który przyniósł już wiele problemów i zwrotów akcji. Dwa poprzednie przetargi zakończyły się niepowodzeniem, ponieważ składane oferty znacznie przekraczały zakładany budżet. Problem z pieniędzmi udało się rozwiązać, ponieważ inwestycja zyskała dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

W trzecim przetargu zwyciężyło Przedsiębiorstwo Inżynieryjne IMB Podbeskidzie, które swoje prace wyceniło na ponad 29,9 mln zł. Wcześniej jednak odrzucono ofertę firmy SKANSKA, oceniając ją jako rażąco niską (firma proponowała wykonanie prac za 26,5 mln zł).

To wszystko działo się jednak w czasie szczytu pandemii, kiedy większość instytucji nie działała lub pracowała w ograniczonym zakresie. Dlatego też skarga złożona w Krajowej Izbie Odwoławczej została na pewien czas zamrożona.

Umowa podpisana

Urzędnicy zdecydowali się jednak na podpisanie umowy pomimo braku rozpatrzenia skargi. Jak tłumaczy nam Janusz Kukuła z Zarządu Dróg Powiatu Krakowskiego, wcześniej musieli uzyskać w KIO zgodę na taki krok, bo w standardowej sytuacji wniesienie odwołania jest równoznaczne z zakazem podpisania umowy. ZDPK tłumaczy to ryzykiem, że inwestycja utraci obiecane dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych i sprawa wróci do punktu wyjścia.

Umowa została podpisana 28 maja. Później tylko kilka dni na przekazanie placu budowy i można rozpoczynać prace. – Zgodnie z zawartą umową, wykonawca zobowiązany jest do wykonania całości zadania do końca października 2021 roku – mówi Kukuła.

Odrzucona firma czeka na KIO

W tej sytuacji SKANSKA nie zamierza wycofywać złożonej do KIO skargi. – Uważamy, że Zamawiający niesłusznie odrzucił nasze wyjaśnienia dotyczące poziomu ceny, tym samym odrzucając ofertę Skanska z najkorzystniejszą ceną spośród wszystkich złożonych w tym przetargu – komentuje Mirosław Podraza, Dyrektor Obszaru Budownictwa Inżynieryjnego Skanska SA. – Czekamy na decyzję KIO w sprawie odrzucenia oferty i równocześnie analizujemy możliwe dalsze kroki. Zależy nam na pełnym i jak najszybszym wyjaśnieniu tej sprawy – dodaje.

Ważne dla obu stron

Wiadukt ma być przedłużeniem ulicy Piasta Kołodzieja. Inwestycja ułatwi mieszkańcom gminy Zielonki wjazd do Krakowa od strony Batowic – dziś przez tory przejeżdża się starym, wąskim wiaduktem, który jest już w bardzo złym stanie technicznym. Dla mieszkańców Krakowa istotne jest z kolei to, że wiadukt ma stanowić połączenie z planowanym w pobliżu węzłem północnej obwodnicy.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice
News will be here