Wiadukt przy osiedlu Piastów tak szybko nie powstanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie udało się znaleźć dodatkowych pieniędzy na budowę nowego wiaduktu nad torami kolejowymi, łączącego osiedle Piastów z Batowicami w gminie Zielonki. Przetarg zostanie unieważniony, a nowy zostanie rozpisany dopiero po wakacjach, w nieco zmienionej formule.

Chodzi o inwestycję o bardzo dużym znaczeniu zarówno dla Krakowa, jak i dla sąsiednich Zielonek. Nad torami kolejowymi, dokładnie na przedłużeniu ulicy Piasta Kołodzieja ma powstać nowy wiadukt drogowy. Oprócz tego planowane są tam łącznie trzy ronda i nowe odcinki jezdni, z chodnikami i drogami dla rowerów. W ramach zadania przewidziano też remonty istniejących dróg i budowę nowych ciągów pieszo-rowerowych na terenie gminy Zielonki.

O tym, że oferty złożone w przetargu znacząco przekroczyły zakładany budżet, informowaliśmy jeszcze w maju. W jednej części przetargu oferowana cena była wyższa o połowę od przewidywanej, a w drugiej – aż dwukrotnie. Wówczas jednak wójt gminy Zielonki, które są odpowiedzialne za tę inwestycję, liczył jeszcze na najbardziej optymistyczny scenariusz. Do połowy czerwca gmina Zielonki, miasto Kraków i starostwo powiatu krakowskiego dały sobie czas na znalezienie dodatkowych środków na realizację tej inwestycji.

Zaporowa cena

Dziś wiadomo już, że pieniądze, które udałoby się w ten sposób uzbierać, i tak nie wystarczą do tego, by rozpocząć inwestycję. – Cena jest zaporowa. Więc ten przetarg unieważniamy i ogłosimy nowy – mówi nam wójt gminy Zielonki, Bogusław Król.

Gmina planuje z nowego przetargu wyłączyć prace związane z instalacją gazową, które okazały się bardzo kosztowne, oraz przebudowę stacji transformatorowej. Na te zadania poszuka wykonawcy osobno, licząc na to, że w ten sposób łatwiej będzie znaleźć tańsze oferty. – Te prace przy mediach mogły drogowców trochę niepokoić. Firma drogowa musi w takich momentach szukać podwykonawców i jest to dla niej pewne ryzyko. Dlatego rozdzielimy te prace na osobne zadania – przekonuje Bogusław Król.

Sam zakres prac drogowych ma pozostać bez zmian. Jak ocenia wójt, gmina najpierw poszuka wykonawców prac przy instalacjach, a nowy przetarg na część drogową rozpisze prawdopodobnie we wrześniu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice
comments powered by Disqus