Więcej policjantów na drodze, więcej mandatów za prędkość

Wypadki w Polsce: 11 843 - maj - wrzesień 2014, 13 389 - maj - wrzesień 2015 fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

2015 rok jest rekordowy, jeśli chodzi o zanotowaną liczbę wykroczeń związanych z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości.  Jak zaznacza przedstawicielka krakowskiej drogówki, wiąże się to ze zwiększoną liczbą funkcjonariuszy na ulicach. Pozytywnym efektem wprowadzenia nowego prawa jest blisko 50% spadek przekroczeń prędkości o 50 km/h.

Z badań Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego z 2014 roku wynika, że w naszym województwie 29% badanych kierowców przekroczyło dopuszczalną prędkość przynajmniej o 10 km/h, przy czym średnia na drogach miejskich to ok. 60 km/h (nie uwzględniając autostrad czy dróg ekspresowych).

– Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że w roku 2014 kierowcy w Polsce przekraczali dopuszczalne limity prędkości w 57% przypadków – informują specjaliści ruchu drogowego.

W Krakowie rekord

Policja podkreśla, że funkcjonariusze, którzy codziennie zajmują się bezpieczeństwem oraz porządkiem na ulicach naszego miasta, zwracają szczególną uwagę na kierowców przekraczających dopuszczalne prędkości.

Niestety, drogówka nie prowadzi statystyk, które pokazałyby, jak wygląda struktura kar (ile jest pouczeń, ile mandatów czy wniosków do sądu). Mamy za to liczby bezwzględne. I tak w 2013 roku policjanci ujawnili blisko 18,4 tys. wykroczeń. Rok później było ich o blisko 5 tys. mniej. Natomiast po dziewięciu miesiącach w 2015 roku, licznik zatrzymał się na 22 717 wykroczeniach.

– W tym miejscu należy zaznaczyć, że wzrost ujawnionych wykroczeń wiąże się przede wszystkim ze wzrostem liczby funkcjonariuszy kierowanych do służby na drodze – mówi Elżbieta Znachowska, z biura prasowego małopolskiej policji.

Nowe przepisy – bezpieczniej na drogach?

Od tego roku obowiązują również nowe przepisy. Ustawodawca przewidział, że po przekroczeniu o 50 km/h dopuszczalnej prędkości na terenie zabudowanym, kierowca straci prawo jazdy (za pierwszym razem na trzy miesiące). Te zmiany mogą wyjść na dobre, bowiem 80-90% wypadków spowodowanych jest właśnie nadmierną prędkością.

– Zauważyć należy prawie 50% spadek ujawnionych wykroczeń polegających na przekroczeniu prędkości powyżej 50km/h.  Jak wynika ze zgromadzonych danych, w okresie od maja do września ubiegłego roku ujawniono 273 takie wykroczenia, natomiast w analogicznym okresie bieżącego roku ujawniono 141 wykroczeń związanych z przekroczeniem prędkości powyżej 50 km/h – informuje Znachowska.

Podkreśla to także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. – Od dnia wejścia w życie nowych przepisów (18 maja) do 17 września doszło do 11 843 wypadków. W tym samym czasie w roku ubiegłym wypadków było o 1546 więcej. Liczba osób, które zginęły spadła o 232, a rannych o 1957 – czytamy w podsumowaniu z września.

News will be here