Wielkanocny Rynek Główny. Za tydzień ruszają świąteczne targi

Targi Wielkanocne na Rynku Głównym w Krakowie fot. Justyna Kamińska/LoveKraków.pl

Już niebawem, bo 23 marca, na Rynku Głównym rozpoczną się Targi Wielkanocne. Jak zawsze pojawią się stosika wystawców z całej Polski oraz gości z Litwy, Wielkiej Brytanii, Ukrainy i Węgier, którzy zaprezentują swoje produkty.

Podczas tegorocznych Targów Wielkanocnych na krakowskim rynku pojawi się prawie 60 kupców nie tylko z naszego województwa, ale i z całej Polski. Oferowane przez nich produkty to artykuły świąteczne takie jak stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, szlifowane kryształy, obrusy, serwetki, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z ekologicznego drewna oraz inne wyroby regionalne. Na targach zagości stanowisko Poczty Polskiej, gdzie będzie można nadać świąteczne kartki i listy.

Kuchnia nie tylko polska

Oprócz tego, będzie można również spróbować kuchni z różnych stron świata. Wśród nich znajdzie się churros, czyli hiszpańskie pączki czy naturalna turecka chałwa. Dla odwiedzających targi przygotowano punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla czy stoisko z pierogami wg staropolskich receptur.

– Będzie też można skosztować cieszącą się od kilku lat powodzeniem pajdę chleba ze smalcem, masłem czosnkowym, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Będą też smaczne kiełbasy, sery góralskie, oscypki, węgierskie placki tzw. kurtoszo-kołacze, litewskie wędliny i ciemny chleb, miody, desery z suszonych owoców, orzechy prażone, migdały, słonecznik, owoce w czekoladzie i marcepanie, narzędzia i figurki z czekolady, ciasta domowe oraz tradycyjne pierniki – informują organizatorzy.

Na Targach nie zabraknie dobrze znanej wszystkim beczki z „Grzańcem Galicyjskim”.

Jak co roku, będzie też można odwiedzić kuźnię, w której odbywać się będą pokazy kowalstwa. Przez cały okres trwania Targów na Rynku Głównym prezentować się będą twórcy ludowi z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W programie jest również prezentacja wykonania pisanek ludowych, zawieszek, tradycyjnych palm wielkanocnych, haftów, serwet czy ozdób świątecznych. Ponadto, wykonywane będą kwiaty z bibuły, koronka klockowa, frywolitkowa, szydełkowa, rzeźba ludowa, drewniane ptaki.

Uroczyste otwarcie w sobotę

Uroczyste otwarcie targów nastąpi w sobotę, 24 marca. O godzinie 12.00 otworzy je prezydent Krakowa, Jacek Majchrowski. Tuż przed otwarciem, o godzinie 11.30 na scenie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Zespół Pieśni i Tańca „Małe Słowianki”, a o godz. 13:00 Ludowy Międzyszkolny Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak”.

Tego samego dnia od godz. 12.00 do 14.00 pisanki malować będą znane postacie ze świata mediów, sportu, kultury i polityki.

Targi Wielkanocne potrwają do 2 kwietnia.

Organizatorami są Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz firma Artim.

comments powered by Disqus