Wielki finał Roku Kościuszki [VIDEO]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W ten weekend wielki finał Roku Kościuszki. Mieszkańcy będą mogli wziąć udział w Lekcji Śpiewania i pojawić się na pamiątkowym zdjęciu, które zostanie zrobione pod Wieżą Ratuszową. W niedzielę odbędzie się natomiast bieg „5 dla Kościuszki”.

Rok Kościuszki powoli dobiega końca. Już w ten weekend odbędzie się wielki finał wydarzenia, podczas którego nie zabraknie śpiewania, teatralnego spektaklu, gry miejskiej czy biegu „5 dla Kościuszki”. W piątek odbędzie się miejska gra terenowa śladami Kościuszki, a o 16.30 na krakowskich Plantach – pomiędzy ul. Szewską a św. Anny, zostanie zasadzony pamiątkowy platan z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci.

Wszyscy jesteśmy Kościuszkami

– Tadeusz Kościuszko był fajnym facetem – nowoczesnym i dobrze znanym w świecie – mówi Waldemar Domański, dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki. – W sobotę o godzinie 15.00 pod Wieżą Ratuszową, będziemy robili pamiątkowe zdjęcie, a pół godziny później rozpocznie się Lekcja Śpiewania „Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Zależało mi na tej nazwie, ponieważ ważne, abyśmy identyfikowali się z jego ideami.

Mieszkańcy, którzy będą chcieli wziąć udział w pamiątkowej fotografii, otrzymają specjalne czapki krakuski. Pierwsze 2000 osób otrzyma również wydawnictwo płytowe z piosenkami i pieśniami poświęconymi naczelnikowi.

– Zwróciłem się również do prezydenta Krakowa z propozycją o uzyskanie praw do zdjęcia wykonanego na Rynku Głównym przez fotografa Ryszarda Horowitza ponad dziesięć lat temu. Chodzi o to, aby można było pobrać to zdjęcie i zrobić sobie domową pamiątkę. Uważam, że krakowianie powinni robić sobie takie zdjęcie raz na kilkanaście lat. To mógłby być ładny obyczaj – ocenia Domański.

W Kinie Kijów odbędzie się spektakl teatralny „Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…” autorstwa Barbary Wachowicz.

W niedzielę, 15 października, w Katedrze na Wawelu o godzinie 10.00 rozpocznie się uroczysta msza święta, po której w krypcie św. Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag Tadeusza Kościuszki, zostaną złożone wieńce i kwiaty.

O godzinie 11.00 spod Tauron Areny Kraków wraz z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, wystartuje bieg „5 dla Kościuszki”. Jego dystans to 5 km. Może w nim udział wziąć każdy, kto ma ukończone 16 lat.

Wielki finał Roku Kościuszki from Video LoveKraków.pl on Vimeo.

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale