Wielki Tydzień w muzycznej oprawie. Startuje festiwal Misteria Paschalia

Festiwal Misteria Paschalia w Kopalni Soli w Wieliczce fot. Archiwum

W poniedziałek w Krakowie rozpoczyna się wielka muzyczna uczta. Festiwal Misteria Paschalia potrwa do 17 kwietnia. Wydarzenie będzie transmitowane m.in. przez francuską telewizję Mezzo czy Radio France Musiquei. Publiczność usłyszy cztery światowe premiery, a do Krakowa zawita prawie 260 artystów z trzynastu krajów świata.

To już czternasta edycja jednego z najbardziej znanych krakowskich festiwali. Przez cały Wielki Tydzień, Kraków stanie się stolicą muzyki dawnej. Podczas Misteria Paschalia, publiczność będzie miała okazję usłyszeć arcydzieła francuskiej i europejskiej muzyki w wykonaniu zespołów, dyrygentów i solistów z Francji i innych krajów. Wydarzenie ma tym razem poszerzoną i spójną formułę. Programu jest skupiony wokół innego kręgu kulturowego i estetyki charakterystycznej dla muzyki dawnej. Bohaterką festiwalu jest Francja.

– Festiwal nie zmieni się całkowicie, ale nadszedł czas na odświeżenie jego formuły – mówi Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Podczas wydarzenia będą miały miejsce cztery światowe premiery, trzy polskie prawykonania, do Krakowa zawita prawie 260 artystów z całego świata, którzy przez jedenaście koncertów zaprezentują to, co w muzyce dawnej najlepsze. Za całokształt programu odpowiada w tym roku Vincent Dumestre, dyrektor-rezydent.

„Ciemne jutrznie” i światowa premiera

Główne pasmo koncertowe, czyli Vanitas, zainauguruje w Wielki Poniedziałek polska prapremiera dzieła Claudia Monteverdiego „Selva Morale e Spirituale”. Zwieńczy go natomiast recital Arie a concerti w Centrum Kongresowym ICE Kraków, który odbędzie się w Poniedziałek Wielkanocny.

Drugim koncertowym pasmem będzie Tenebrae, czyli Ciemność. Jak zapowiadają organizatorzy, to cykl nastrojowych wieczornych koncertów odbywających się zawsze o godz. 23 w bazylice Bożego Ciała. Publiczność usłyszy prezentacje muzycznych opracowań francuskich kompozytorów, jakie stworzyli do tekstów Lamentacji Jeremiasza.

W Wielki Wtorek po raz pierwszy w Polsce będzie można usłyszeć  „Ciemne jutrznie”, a dzień później w Krakowie odbędzie się światowa premiera „Lecons de Tenebres Pour Le Jeudi Saint” Charles’a de Villeneuve’a.

Wybrane koncerty będzie można również śledzić za pośrednictwem transmisji w Programie Drugim Polskiego Radia, a także we francuskiej telewizji Mezzo, Radio France Musiquei, platformie Culturebox.fr.

News will be here