Wielkie pieniądze na termomodernizację

Termomodernizacja fot. MCOO

W ostatnich latach Kraków przeznaczył 52,6 milionów złotych na termomodernizację placówek oświatowych. W przeciągu 14 lat udało się ocieplić 90 budynków, najwięcej w ostatnim czasie.

– W przeciągu ostatnich czterech lat przeprowadziliśmy gigantyczny program termomodernizacyjny krakowskich szkół. Działania podejmowaliśmy w ramach kompleksowej walki Krakowa o poprawę jakości powietrza – mówi Beata Tracka-Samborska, dyrektor Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty.

W 2015 roku łączne wydatki na docieplenie szkół i przedszkoli pochłonęły ponad 8,4 mln złotych, w tym ponad 23 procent pochodziło ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W następnym roku kwota na remonty opiewała na ponad 3,1 mln złotych (środki zewnętrzne wyniosły wtedy 509 tysięcy złotych).

W 2017 kwota przeznaczona na termomodernizację wyniosła przeszło 14 milionów złotych, w tym z Funduszy Unijnych urzędnicy pozyskali prawie pięć milionów złotych. – Rekordowy jest ten rok. Na zadania wydamy prawie 28 milionów złotych, a 4,5 mln złotych będzie pochodzić ze środków zagranicznych niepodlegających zwrotowi – podkreśla Katarzyna Król, wiceprezydent Krakowa ds. edukacji i sportu.

Dzięki 52,6 miliona udało się w ostatnich czterech latach przeprowadzić 71 remontów placówek oświatowych. – W tym roku aż 24 budynki staną się bardziej ekologiczne – komentuje Beata Tracka-Samborska i dodaje, że na przyszły rok już zaplanowanych jest sześć zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Mniejsze zapotrzebowanie na energię

Termomodernizacja nie oznacza tylko ocieplenia ścian. Każdy budynek jest oceniany przez ekspertów indywidualnie. – Elementem poprzedzającym wykonanie termomodernizacji jest opracowanie audytu energetycznego, który określa zakres prac niezbędnych do realizacji w celu uzyskania efektu ekonomicznego i ekologicznego – mówi dyrektor MCOO.

W ramach termomodernizacji wykonywane są ocieplenia: ścian zewnętrznych, stropów i stropodachów, wymieniona zostaje stolarka okienna i drzwiowa (zewnętrzna) oraz zmodernizowana instalacja centralnego ogrzewania. – Wykonanie prac powoduje zwiększenie komfortu cieplnego i znaczne zmniejszenie zapotrzebowania na energię dochodzącą do 40% – podkreśla Beata Tracka-Samborska.

Dyrektorka Miejskiego Centrum Obsługi Oświaty informuje, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa zostały zaplanowane środki na kontynuację programu termomodernizacji budynków oświatowych w kolejnych latach.

News will be here