Wiosną otwarcie Muzeum Podgórza?

Muzeum Podgórza fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Muzeum Podgórza według planów swoje podwoje dla zwiedzających otworzy już wiosną. Prace remontowe w dawnym zajeździe pod św. Benedyktem zakończyły się jesienią 2017 roku. Obecnie placówka jest wyposażana w urządzenia wystawiennicze.

Mieszkańcy Podgórza musieli trochę poczekać na otwarcie swojego muzeum. Prace remontowe w dawnym zajeździe pod św. Benedyktem zakończyły się w pierwszej połowie października 2017 roku. Pierwszy etap dotyczył prac w budynku głównym – zaadaptowano pomieszczenia, w których będą prezentowane wystawy.

Przebudowano również klatkę schodową znajdującą się pomiędzy piętrem a poddaszem, do budynku dobudowano również szyb windowy. Wewnętrzny dziedziniec zyskał nową aranżację, a bramę wjazdową od ul. Wielickiej poddano konserwacji wraz z fragmentami murów. Obecnie trwa wyposażanie placówki w wystawiennicze urządzenia.

Do muzeum wejdziemy wiosną?

Jak informuje miasto, według planów Muzeum Podgórza – nowy oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ma zostać udostępnione mieszkańcom wiosną 2018 roku.

– Muzea lokalne robią coraz większą karierę, ponieważ uświadamiamy sobie, że jest to nowy gatunek muzeów. Powstaje z dialogu ze społecznością lokalną i dzięki temu, że społeczność ta go sobie wymyśliła. W przypadku Muzeum Podgórza społeczność dojrzała do tego, aby takie muzeum mieć i przez to muzeum się wyrażać – podkreślał Niezabitowski podczas debaty „Muzeum Podgórza… cdn. Ile muzeów lokalnych powstanie w Krakowie?”, która odbyła się pod koniec października 2017 roku.

Całkowity koszt prac – łącznie z wyposażeniem obiektu i aranżacją wystawy – wynosi nieco ponad 14 mln zł.

Przypomnijmy, że na stałej wystawie „Miasto pod kopcem Kraka” zostanie zaprezentowana historia Podgórza jako wielokulturowego i wielonarodowościowego ośrodka. Ważnymi tematami będą również odzyskiwanie niepodległości, przemysł i legendy. Nie zabraknie też wątku poświęconego handlowi solą wielicką.

W obiekcie znajdzie się miejsce dla kawiarni i pomieszczeń poświęconych działalności edukacyjnej.

„Nasze Podgórze widokiem na Kraków”

Muzeum będzie miało również swoje hasło. Na konkurs organizowany przez MHK nadesłano 76 propozycji. Wybrano z nich trzy – zdaniem jury – najlepsze. Zdecydowano nie przyznawać pierwszej nagrody i wyróżnić następujące hasła: „Podzielmy się tym, co nas łączy”, „Nasze Podgórze widokiem na Kraków” i „Podgórze – historia z przyszłością”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale