Wirtualny remont schodów? ZIKiT: wszystko zgodnie z planem [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Charakterystyczne schody w Podgórzu, łączące ulice Zamoyskiego i Kalwaryjską, wciąż czekają na remont. Zdaniem Łukasza Gibały można byłoby je szybko, doraźnie naprawić. Miasto zamierza jednak zgodnie z planem, czyli do przyszłego roku, przebudować je gruntownie.

– Wystarczy wezwać ekipę fachowców, która w kilka tygodni przeprowadzi porządny, szybki, doraźny remont, za kilkanaście, góra kilkadziesiąt tysięcy złotych – przekonuje Łukasz Gibała w opublikowanym niedawno filmiku. Przeciwstawia ten pomysł działaniom miasta, które ogłosiło szeroko zakrojony konkurs, wybrało koncepcję, której realizacja będzie kosztować ok. miliona złotych, a schody wciąż wyglądają tak, jak wyglądały.

Idzie do przodu

Miasto jednak broni się, że przygotowania do inwestycji wchodzą na kolejne etapy. – W lipcu została podpisana umowa z projektantem na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy schodów terenowych wraz z otoczeniem – mówi Renata Postawa-Giza z biura prasowego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

ZIKiT chce mieć te dokumenty do końca listopada, a do końca lutego uzyskać pozwolenie na budowę. – Zakończenie prac planujemy na trzeci lub czwarty kwartał przyszłego roku. Finansowanie dla tej inwestycji jest zapewnione – stwierdza przedstawicielka jednostki. Oznacza to, że zapowiadany wcześniej przyszłoroczny termin zakończenia prac pozostaje, przynajmniej na razie, aktualny.

Duża zmiana

– Sporo czasu zajęło uzyskanie uzgodnień konserwatorskich – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jacek Bednarz, przewodniczący Rady Dzielnicy XIII Podgórze. Zgoda konserwatora zabytków była w tym przypadku niezbędna – a to tym istotniejsze, że przebudowa zupełnie zmieni charakter tego miejsca.

W rozstrzygniętym w ubiegłym roku konkursie zwyciężyła dość odważna koncepcja, zgodnie z którą dominującym kolorem w tym miejscu ma być czerwony. Nawet jeśli docelowa wersja nie będzie tak jaskrawa, jak na wizualizacji, to i tak oznacza to rewolucję. W projekcie zaplanowano miejsca do siedzenia i zieleń. Uwagę zwraca winda, do której od strony ulicy Zamoyskiego dochodzi się przez mostek.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus