Włosi docenili piękno Damy z gronostajem

Dama z gronostajem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku przypada 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci. Włosi postanowili ją upamiętnić wydaniem specjalnej, jubileuszowej monety o nominale 2 euro. Na jej rewersie znajduje się słynna „Dama z gronostajem” prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Trzy znajdujące się w strefie euro kraje w styczniu wydały pamiątkowe monety o nominale 2 euro. Włochy świętują w tym roku 500-lecie śmierci Leonarda da Vinci, Hiszpania chce przypomnieć o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowiecznego miasta Avila, a Belgia uhonorować w ten sposób malarza Petera Bruegela Starszego.

Na awersie każdej z monet znajdzie się 12 gwiazd otoczonych pierścieniem, co symbolizuje pierwotne 12 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Nie Mona Lisa, a Dama

Mogłoby się wydawać, że na awers włoskiej monety upamiętniającej Leonarda da Vinci trafi prezentowana w Luwrze Mona Lisa. Ale znalazła się na nim właśnie nasza Dama z gronostajem, a konkretnie fragment słynnego dzieła.

Z lewej strony znajduje się napis Leonardo, inicjały projektantki Marii Angeli Cassol (MAC) i logo RI (akronim Republiki Włoskiej). Po prawej stronie widnieje znak Mennicy Rzymu i daty 1519–2019 (pierwszy z wymienionych to rok śmierci da Vinci). W styczniu 2019 ma zostać wydanych 3 miliony takich monet.

Kiedy pytaliśmy dyrektora MNK, Andrzeja Betleja o to, które z powyższych dzieł – Mona Lisa czy Dama – jest piękniejsze, bez wahania przyznał: Dama z gronostajem.

– Mona Lisa trafiła do szerokiej ikonosfery kultury, nawet popularnej. Jeżeli jednak do naszych rąk trafią publikacje z zakresu malarstwa, nawet monografie Leonarda da Vinci, to o wiele częściej pojawia się w nich nasza krakowska „Dama” niż Mona Lisa – powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl Betlej.

Jak na razie dzieło Leonarda da Vinci do 30 listopada można podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Następnie dzieło trafi do wyremontowanego Muzeum Ksiażąt Czartoryskich. Otwarcie zaplanowano na 19 grudnia 2019 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale