Włosi docenili piękno Damy z gronostajem

Dama z gronostajem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku przypada 500. rocznica śmierci Leonarda da Vinci. Włosi postanowili ją upamiętnić wydaniem specjalnej, jubileuszowej monety o nominale 2 euro. Na jej rewersie znajduje się słynna „Dama z gronostajem” prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Trzy znajdujące się w strefie euro kraje w styczniu wydały pamiątkowe monety o nominale 2 euro. Włochy świętują w tym roku 500-lecie śmierci Leonarda da Vinci, Hiszpania chce przypomnieć o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO średniowiecznego miasta Avila, a Belgia uhonorować w ten sposób malarza Petera Bruegela Starszego.

Na awersie każdej z monet znajdzie się 12 gwiazd otoczonych pierścieniem, co symbolizuje pierwotne 12 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Nie Mona Lisa, a Dama

Mogłoby się wydawać, że na awers włoskiej monety upamiętniającej Leonarda da Vinci trafi prezentowana w Luwrze Mona Lisa. Ale znalazła się na nim właśnie nasza Dama z gronostajem, a konkretnie fragment słynnego dzieła.

Z lewej strony znajduje się napis Leonardo, inicjały projektantki Marii Angeli Cassol (MAC) i logo RI (akronim Republiki Włoskiej). Po prawej stronie widnieje znak Mennicy Rzymu i daty 1519–2019 (pierwszy z wymienionych to rok śmierci da Vinci). W styczniu 2019 ma zostać wydanych 3 miliony takich monet.

Kiedy pytaliśmy dyrektora MNK, Andrzeja Betleja o to, które z powyższych dzieł – Mona Lisa czy Dama – jest piękniejsze, bez wahania przyznał: Dama z gronostajem.

– Mona Lisa trafiła do szerokiej ikonosfery kultury, nawet popularnej. Jeżeli jednak do naszych rąk trafią publikacje z zakresu malarstwa, nawet monografie Leonarda da Vinci, to o wiele częściej pojawia się w nich nasza krakowska „Dama” niż Mona Lisa – powiedział w rozmowie z LoveKraków.pl Betlej.

Jak na razie dzieło Leonarda da Vinci do 30 listopada można podziwiać w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego. Następnie dzieło trafi do wyremontowanego Muzeum Ksiażąt Czartoryskich. Otwarcie zaplanowano na 19 grudnia 2019 roku.

comments powered by Disqus