WOŚP w Krakowie. Wolontariusze rozpoczęli kwestę

Jedna z poprzednich edycji WOŚP w Krakowie fot. Paulina Frączek/LoveKraków.pl

Już dziś w całej Polsce wielki finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od rana w różnych punktach Krakowa kwestują wolontariusze w różnym wieku. Pamiętajmy, że każdy z nich powinien posiadać aktualny identyfikator noszony w widocznym miejscu, tekturową puszkę 26. Finału WOŚP i samoprzylepne, czerwone serduszka.

Chociaż od rana w Krakowie mróz, atmosfera naprawdę robi się gorąca. Już dziś w całej Polsce 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W 2017 roku w całym kraju zebrano 105 570 801, 49 zł, z czego blisko 1 920 400 zł pochodziło z krakowskich sztabów. W tym roku będzie ich dziewięć, m.in. w Nowohuckim Centrum Kultury, Sukiennicach czy Hotelu Kazimierz. W niedzielę w różnych punktach Krakowa kwestować będzie 2336 wolontariuszy.

– Będzie to przede wszystkim zbiórka na oddziały neonatologii, ponieważ w Polsce jest podział na trzystopniowe oddziały – z czego pierwszy i drugi są oddziałami podstawowymi, a trzeci specjalistyczny. W związku z tym, bardzo często wcześniaki rodzące się na pierwszym oddziale muszą być transportowane na ten ostatni. To ryzyko i chcemy temu zapobiec poprzez przekazanie dodatkowego sprzętu oddziałom podstawowym – mówi Grzegorz Szura, szef sztabu WOŚP przy Gazecie Krakowskiej.

Co każdy wolontariusz powinien mieć przy sobie?

Każdy wolontariusz powinien mieć trzy nieodłączne atrybuty. Są to: aktualny identyfikator noszony w widocznym miejscu, zawierający imię, nazwisko, zdjęcie, numer zbiórki, hologram i kod QR, tekturową puszkę 26. Finału WOŚP i samoprzylepne, czerwone serduszka. Szczególnie ważny jest ten pierwszy.

– To dzięki niemu wiemy czy osoba, do której puszki wrzucamy pieniądze rzeczywiście jest wolontariuszem. Na identyfikatorze znajduje się imię, nazwisko oraz zdjęcie wolontariusza, numer zbiórki, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka naszej Fundacji oraz kod QR – czytamy na oficjalnej stronie WOŚP.

Od kilku lat kwestują również wolontariusze z przenośnym terminalem. Taka osoba powinna nosić specjalną koszulkę z informacją o tym, że przyjmuje datki przekazywane kartami płatniczymi. Można je rozpoznać po charakterystycznym napisie "Zbliż się do Orkiestry".

Każdy terminal jest oznaczony naklejką z hologramem WOŚP. Swoje datki można wpłacać zarówno tradycyjnie, zbliżeniowo, jak również poprzez Blik.

–  Jeśli będą mieli państwo podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z policją - numer telefonu alarmowego to 997 lub 112 lub strażą miejską czy gminną - numer telefonu alarmowego 986 – apeluje policja.

Funkcjonariusze zwracają się również z prośbą o informacje dotyczące podejrzanych zachowań osób, które mogą zagrażać bezpieczeństwu wolontariuszy i uczestników imprez organizowanych podczas finału WOŚP.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale