Wspólnota na Plantach – adaptacja głośnej powieści Virginie Despentes

„Vernon subutex” w Teatrze Słowackiego to pierwsza na świecie teatralna adaptacja powieści Virginie Despentes – francuskiej skandalistki, artystki bezkompromisowej, zabierającej głos w sprawach społecznych, broniącej praw kobiet.

„Vernon Subutex” w 2015 roku był francuską książką roku, a obecnie trwają zdjęcia do serialu pod tym samym tytułem, w którym główną rolę gra Romain Duris. Tytułowy bohater Vernon Subutex - w przedstawieniu w Teatrze Słowackiego gra go Krzysztof Zarzecki – to były właściciel sklepu z winylami, który w dobie rewolucji internetowej traci wszystko i ląduje na ulicy. Szukając dachu nad głową trafia do znajomych z prośbą o przenocowanie go, a my otrzymujemy barwny przekrój postaci – reprezentantów różnych grup społecznych, ich tajemnic, dowiadujemy się jak potoczyły się ich losy od czasu młodzieńczego buntu, ideałów wyrażanych przez muzykę do okresu ich wieku średniego. Co się stało z ich nadziejami, marzeniami, lękami?

Jedną z wielu wartości książki jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność. W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości, spojrzenie na opisywanych bohaterów. To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez Virginie Despentes ale też autorów spektaklu: Jolantę Janiczak (tekst) i Wiktora Rubina (reżyseria) perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk, nawyk czy wstyd każe pomijać i nie zauważać. „Vernon Subutex” daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.

Do przeżycia swoistego katharsis w teatrze zachęca Jacek Cieślak z Rzeczpospolitej, pisząc że to będzie jedno z najlepszych przedstawień 2018 roku (dwa pokazy przedpremierowe odbyły się w ramach Boskiej Komedii).

Przedstawienia w styczniu: 5, 6 i 7 stycznia 2018, bilety w cenie od 17 do 67 zł, wejściówki przed spektaklem w cenie 15 zł.

 

Virginie Despentes VERNON SUBUTEX

tłumaczenie: Jacek Giszczak

adaptacja (na podstawie I i II tomu) i dramaturgia: Jolanta Janiczak

reżyseria: Wiktor Rubin
adaptacja/dramaturgia: Jolanta Janiczak
scenografia: Michał Korchowiec
kostiumy: Hanna Maciąg
wideo: Przemek Czepurko
multimedia: Wiktor Bagiński
muzyka/muzyka na żywo: Krzysztof Kaliski
reżyseria światła: Michał Głaszczka
asystenci reżysera: Mira Mańka, Wiktor Bagiński

inspicjent: Iwona Cieślik
producent: Agata Schweiger

obsada: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Ewelina Przybyła, Karolina Staniec (gościnnie), Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Marta Waldera, Ewa Nowakowska-Włodek (gościnnie), Wiktor Bagiński (gościnnie), Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski, Karol Kubasiewicz, Feliks Szajnert, Krzysztof Zarzecki (gościnnie)

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale