Wspólnota na Plantach – adaptacja głośnej powieści Virginie Despentes

„Vernon subutex” w Teatrze Słowackiego to pierwsza na świecie teatralna adaptacja powieści Virginie Despentes – francuskiej skandalistki, artystki bezkompromisowej, zabierającej głos w sprawach społecznych, broniącej praw kobiet.

„Vernon Subutex” w 2015 roku był francuską książką roku, a obecnie trwają zdjęcia do serialu pod tym samym tytułem, w którym główną rolę gra Romain Duris. Tytułowy bohater Vernon Subutex - w przedstawieniu w Teatrze Słowackiego gra go Krzysztof Zarzecki – to były właściciel sklepu z winylami, który w dobie rewolucji internetowej traci wszystko i ląduje na ulicy. Szukając dachu nad głową trafia do znajomych z prośbą o przenocowanie go, a my otrzymujemy barwny przekrój postaci – reprezentantów różnych grup społecznych, ich tajemnic, dowiadujemy się jak potoczyły się ich losy od czasu młodzieńczego buntu, ideałów wyrażanych przez muzykę do okresu ich wieku średniego. Co się stało z ich nadziejami, marzeniami, lękami?

Jedną z wielu wartości książki jest próba odnalezienia przestrzeni, która mogłaby łączyć ludzi niezależnie od poglądów, życiorysów, tożsamości. Muzyka, którą rozsiewa i zakorzenia wśród ludzi główny bohater zdaje się odpowiadać na ich nienazwane tęsknoty, pominięte potrzeby. Muzyka pozwala im odrzucić nawykowe działania, pozwala im się zatrzymać i wspólnie celebrować obecność. W powieści uderzające jest czułe, empatyczne i pełne wyrozumiałości dla ludzkich słabości, spojrzenie na opisywanych bohaterów. To jedna z nielicznych współczesnych powieści, która w wiarygodny sposób przywraca wiarę w człowieka i budzi tęsknotę za bardziej wspólnotowym funkcjonowaniem. Zaproponowana przez Virginie Despentes ale też autorów spektaklu: Jolantę Janiczak (tekst) i Wiktora Rubina (reżyseria) perspektywa zachęca do otwartości, uważności i troski o ludzi wokół, uwrażliwia na tych, których lęk, nawyk czy wstyd każe pomijać i nie zauważać. „Vernon Subutex” daje nadzieję, że równość i braterstwo są możliwe.

Do przeżycia swoistego katharsis w teatrze zachęca Jacek Cieślak z Rzeczpospolitej, pisząc że to będzie jedno z najlepszych przedstawień 2018 roku (dwa pokazy przedpremierowe odbyły się w ramach Boskiej Komedii).

Przedstawienia w styczniu: 5, 6 i 7 stycznia 2018, bilety w cenie od 17 do 67 zł, wejściówki przed spektaklem w cenie 15 zł.

 

Virginie Despentes VERNON SUBUTEX

tłumaczenie: Jacek Giszczak

adaptacja (na podstawie I i II tomu) i dramaturgia: Jolanta Janiczak

reżyseria: Wiktor Rubin
adaptacja/dramaturgia: Jolanta Janiczak
scenografia: Michał Korchowiec
kostiumy: Hanna Maciąg
wideo: Przemek Czepurko
multimedia: Wiktor Bagiński
muzyka/muzyka na żywo: Krzysztof Kaliski
reżyseria światła: Michał Głaszczka
asystenci reżysera: Mira Mańka, Wiktor Bagiński

inspicjent: Iwona Cieślik
producent: Agata Schweiger

obsada: Dominika Bednarczyk, Karolina Kazoń, Agnieszka Kościelniak, Ewelina Przybyła, Karolina Staniec (gościnnie), Natalia Strzelecka, Anna Tomaszewska, Marta Waldera, Ewa Nowakowska-Włodek (gościnnie), Wiktor Bagiński (gościnnie), Tomasz Międzik, Antoni Milancej, Grzegorz Łukawski, Krzysztof Piątkowski, Karol Kubasiewicz, Feliks Szajnert, Krzysztof Zarzecki (gościnnie)