Współpraca ze służbami i bezpieczeństwo. ICE Kraków gotowe na sesję UNESCO?

Centrum Kongresowe ICE Kraków fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już za kilka miesięcy, w lipcu, odbędzie się sesja Światowego Komitetu Dziedzictwa UNESCO. Do Krakowa przybędzie około 1000 delegatów ze 190 krajów, którzy obradować będą w Centrum Kongresowym ICE. Czy obiekt jest przygotowany na to wydarzenie?

W ostatnich latach wzrósł poziom zagrożenia terrorystycznego. Ataki w krajach Unii Europejskiej takich jak Niemcy czy Francja sprawiają, że organizatorzy różnych wydarzeń coraz częściej przywiązują większą wagę do kwestii bezpieczeństwa. Już w lipcu 2017 roku w Centrum Kongresowym ICE odbędzie się sesja Światowego Dziedzictwa UNESCO. Do Krakowa przybędzie około 1000 delegatów ze 190 krajów. Czy obiekt jest na to przygotowany?

Bezpieczeństwo jest priorytetem

Centrum Kongresowe ICE jest wyposażone w system SSWiN oraz system PPOŻ. Pierwszy z nich to system sygnalizacji włamania i napadu, który po wykryciu sygnalizuje naruszenie obszaru chronionego przez wtargnięcie niepowołanych osób. Kolejny z wymienionych to system sygnalizacji pożarowej. Nie brak oczywiście monitoringu – kamery znajdują się wewnątrz i na zewnątrz obiektu. Budynek jest również odpowiednio oznaczony zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

– Oprócz tego mamy oczywiście liczne procedury bezpieczeństwa – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Zalewski z Krakowskiego Biura Festiwalowego. – To identyfikatory dla pracowników i gości, kontrole plecaków i toreb osób wchodzących przykładowo do InfoKraków oraz przy wydarzeniach o podwyższonym ryzyku. W tym przypadku nie brak kontroli przy użyciu ręcznych wykrywaczy metali i lusterka inspekcyjnego.

Przedstawiciel KBF dodaje również, że istotna jest współpraca ze służbami takimi jak BOR, policja, straż pożarna czy pogotowie.

– Obecna sytuacja geopolityczna wymusza na organizatorach wybranych wydarzeń, jak i administratorach obiektów, dużo większą odpowiedzialność w zakresie wprowadzania procedur zwiększających bezpieczeństwo gości imprez – tłumaczy Zalewski. – Dla Krakowskiego Biura Festiwalowego - operatora ICE Kraków, temat jest priorytetowy. Nasze działania obejmują współpracę z odpowiednimi służbami oraz szkolenie pracowników z rozpoznawania zagrożeń i prawidłowego reagowania na nie.

Scenariusz kryzysowy i szkolenia pracowników

Pracownicy ICE Kraków oraz pracownicy ochrony zostali przeszkoleni w zakresie ewakuacji gości wydarzeń w przypadku sytuacji zagrożenia życia. Opracowany jest również scenariusz kryzysowy, uwzględniający drogi ewakuacyjne.

– Jeżeli chodzi o sesję Światowego Dziedzictwa UNESCO, nie ma obaw o bezpieczeństwo. Wszystkie procedury zostały wprowadzone, a budynek jest odpowiednio zabezpieczony – podsumowuje Michał Zalewski.

Przypomnijmy, że decyzję o organizacji sesji podjęto podczas 40. sesji w Stambule w trakcie ostatniego dnia obrad. Zostały one przerwane ze względu na niestabilną sytuację polityczną – w Turcji miała miejsce nieudana próba wojskowego zamachu stanu. Kraków w rywalizacji o możliwość organizacji sesji pokonał Wietnam.

 

 

 

 

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale