Wszystkie drogi prowadzą do literatury. W tym tygodniu ruszają Targi Książki

Targi Książki w Krakowie (2017) i konferencja zapowiadająca kolejną edycję fot. Den Didenko/Krzysztof Kalinowski

Już w najbliższy czwartek w Krakowie rozpoczyna się 22. edycja Targów Książki. Podczas wydarzenia miłośnicy literatury mogą spotkać się z ulubionymi twórcami z Polski i zagranicy, jak i wziąć udział w wielu wydarzeniach towarzyszących. Gościem honorowym tegorocznej edycji jest Szwecja. Literatura po raz kolejny zagości w Expo Kraków przy ul. Galicyjskiej 9 od 25 do 28 października.

W roku 2017 targi odwiedziło ponad 70 tys. osób. Czy w tym roku zostanie pobity kolejny rekord? Całkiem możliwe. Tym razem do stolicy Małopolski zawita ponad 600 wystawców z 20 krajów i prawie 700 autorów. Do tego dochodzi tysiąc godzin wydarzeń towarzyszących. Ale już dość liczb, czas skupić się na literaturze.

Autorzy znani i lubiani

Kogo będzie można spotkać w najbliższych dniach przy Galicyjskiej 9? Wśród zaproszonych gości znaleźli się popularni polscy autorzy m.in. Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Jakub Małecki, Anna Dymna, Marek Krajewski, Mariusz Szczygieł, Beata Pawlikowska i Katarzyna Bonda. Pełna lista jest dostępna na stronie http://www.ksiazka.krakow.pl/pl/

Oprócz tradycyjnych „spotkań z książką”, zaplanowano również pokazy teatralne i konkursy dla czytelników.

Szwecja w roli głównej

W tym roku „na czytelniczym celowniku” znalazła się Szwecja. W ramach 50 wydarzeń będzie można bliżej przyjrzeć się kulturze szwedzkiej poprzez literaturę. A ta – jak zaznacza Lidia Wiszniewska, konsul honorowa Szwecji – ma się dobrze. Nie zabraknie też skandynawskiego kryminału, kontrowersyjnych tematów, szczypty psychologii i feminizmu w literaturze.

– Oprócz tego, że Szwecja wysyła swoich autorów do Krakowa, przygotowaliśmy prawie 50 punktów programu towarzyszącego. Począwszy od warsztatów w szkołach podstawowych przez warsztaty w bibliotekach po zajęcia poświęcone językowi Pippi Langstrumpf, wolności słowa i jak odróżniać fałszywe informacje w internecie. Będzie też można się spotkać z wnuczką Astrid Lindgren – wylicza Lidia Wiszniewska, konsul honorowa Szwecji.

Na liście autorów znaleźli się m.in. Elisabeth Asbrink, Thomas Erikson, Mons Kallentoft, Asa Lind czy Martin Widmark.

Nagroda Długosza

W tym roku po raz kolejny zostanie przyznana Nagroda im. Jana Długosza. Promowane są tutaj publikacje wnoszące istotny wkład w rozwój polskiej nauki i kultury. Tym razem w rywalizacji wzięły udział 64 tytuły, spośród których jury wybrało dziesięć publikacji, wśród których znalazły się m.in. „Czyściec” Michała Buchowskiego, „Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskiego” Adama Hernasa czy „Nekros. Wprowadzenie do ontologii martwego ciała” Ewy Domańskiej. Zwycięzcę poznamy w najbliższy czwartek, 25 października, podczas gali w Ice Kraków.

Udogodnienia dla zwiedzających

Ze względu na spore zainteresowanie Targami Książki, organizatorzy informują, że wprowadzili udogodnienia dla zwiedzających. Co znalazło się na liście?

– Od zawsze staramy się, aby coś było inaczej. Wydarzenie cieszy się popularnością od samego początku. W związku z tym, że w 2017 roku było tłoczno, postanowiliśmy dobudować halę „Dunajec” o powierzchni niemalże 1100 m2, bezpośrednio skomunikowaną z Expo. Powstanie w niej m.in. strefa relaksu i dodatkowa kawiarnia – informuje Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targi w Krakowie.

W tym roku zmieniono również lokalizację stoisk cieszących się największą popularnością.

– Ze względu na to, że sami autorzy i część wydawców sugerowali, aby limitowano wejścia, chcę powiedzieć, że jesteśmy na to przygotowani. Ze strony organizatora to nie jest trudne, aby powiedzieć przy drzwiach wejściowych, że część osób musi poczekać. Trzeba pamiętać o tym, że nie jest to grupowe zwiedzanie muzeum, kiedy grupa wchodzi na godzinę czy dwie. Są czytelnicy spędzający na terenie Expo cały dzień. Kiedy w jakimś miejscu zrobi się zbyt tłoczno, przeprosimy czekającą na wejście kolejkę i poprosimy o cierpliwość – mówi Grabowska.

Jak dojechać na Targi?

Samochodem, komunikacją miejską czy może rowerem? Wybierający się na targi z pewnością zastanawiają się, jaka forma dojazdu będzie dla nich najwygodniejsza. W tym roku, oprócz bezpłatnego parkingu pod centrum handlowym M1, organizatorzy przygotowali drugi, mogący pomieścić 300 samochodów pod siedzibą TVP Kraków. Z tych miejsc busy i autobusy będą dowoziły uczestników bezpośrednio na teren Expo.

Jeżeli ktoś wybierze komunikację miejską, to powinien zapoznać się ze zmianami w jej kursowaniu w trakcie trwania Targów Książki. Od czwartku do piątku linie 174 i 178/478 będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy, a w godzinach szczytu z częstotliwością zwiększoną do 12 minut.

Od soboty do niedzieli zostanie uruchomiona specjalna linia tramwajowa 47, kursująca po następującej trasie: Krowodrza Górka - Doktora Twardego - Dworzec Główny Tunel - Mogilska - al. Jana Pawła II - Rondo Czyżyńskie - al. Pokoju - Kotlarska - Klimeckiego - Dworzec Płaszów Estakada - Wielicka - Teligi - Ćwiklińskiej - Nowy Bieżanów P+R. Linia kursować będzie w godzinach 9:00–18:00 z częstotliwością co 20 minut.

Jeśli chodzi o linie 174 i 178/478 to przez ostatnie dni trwania Targów rozkłady jazdy pozostaną bez zmian.

Organizatorzy zachęcają również do przyjazdu na miejsce rowerem. – Zwiększyliśmy liczbę miejsc postojowych, których w tej chwili jest 140 – informuje Grażyna Grabowska, prezes zarządu Targi w Krakowie.

 

 

comments powered by Disqus