Wszystko, co musisz wiedzieć, aby nie dostać mandatu za palenie w piecu

fot. Pixabay.com

1 lipca w życie wchodzi nowe prawo. Aby uniknąć kary, należy palić odpowiedniej jakości paliwem – zarówno węglem, jak i drewnem. Warto znać zasady, dzięki którym uniknie się mandatu.

Aby nie narazić się na karę finansową, trzeba mieć odpowiedniej jakości węgiel i drewno. Węgiel musi spełniać wszystkie wymogi – udział masowy węgla kamiennego lub węgla brunatnego o uziarnieniu 0-5 mm nie może przekraczać 5%, wartość opałowa nie może być niższa niż 26 MJ/kg, zawartość popiołu nie może być wyższa niż 10%, a siarki nie może przekraczać 0,8%.

Jeśli chodzi o drewno, nie może być ono – w stanie roboczym – wilgotniejsze niż 20%.

Jak to sprawdzić?

Jeśli chodzi o drewno, które zdobywany we własnym zakresie, należy je po prostu zabezpieczyć przed wilgocią. Przy zakupie zaś zwrócić uwagę, aby było suche.

Natomiast z węglem sprawa jest troszkę bardziej skomplikowana. Kupujący to paliwo powinni się domagać od sprzedawców dokumentów, które potwierdzą parametry zakupionego towaru. Do tego należy wziąć paragon albo fakturę. – Dopuszcza się również możliwość umieszczenia informacji dotyczącej jakości paliwa stałego na dowodzie sprzedaży – informuje magistrat.

Co musi zawierać taki materiał? Przy zakupie węgla prośmy sprzedawcę, aby nam zapisał: udział masowy frakcji drobnej, wartość opałową, zawartość popiołu i siarki.

Z kolei dokument potwierdzający jakość nabywanego drewna musi zawierać informacje na temat stopnia wilgotności biomasy.

Będą kary

– W przypadku braku dokumentów potwierdzających odpowiednią jakość paliw, ewentualnie braku dowodu zakupu, funkcjonariusze straży miejskiej mają prawo podjąć działania kontrolne mające na celu weryfikację jakości węgla lub drewna spalanych w piecu lub kominku oraz składowanych na posesji z przeznaczeniem do spalenia – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Krakowa.

Jeśli funkcjonariusze będą mieć wątpliwości co do jakości paliwa, próbki zostaną wysłane do badań w laboratorium z certyfikatem. Kontynuacja dalszych działań będzie zależeć od wyniku badań laboratoryjnych.

– Przypominamy jednocześnie, że tzw. „czasowa uchwała jakościowa dla Krakowa” obowiązuje od 1 lipca tego roku do 31 sierpnia 2019 roku. Po tym okresie na terenie Krakowa wchodzi w życie całkowity zakaz używania paliw stałych – dodaje magistrat.