Wykonawca uszkodził czujniki, ulice stanęły w korkach

– Wcześniej też były tu korki, ale ruch odbywał się w miarę płynnie – narzeka w mailu mieszkanka osiedla Piastów. Chodzi o ulicę Piasta Kołodzieja, na której wymieniono w ostatnim czasie sygnalizację świetlną. ZIKiT przyznaje, że pojawił się problem i zapowiada, że do poniedziałku zostanie usunięty.

– Sygnalizacja na skrzyżowaniach z ulicami Popielidów i Kruszwicką została tak „usprawniona”, że w chwili obecnej autobusy czekają w niesamowitych korkach i przemieszczają się grupami. Opóźnienia nie mieszczą się w głowie, a przejechanie kilku przystanków zajmuje skandalicznie dużo czasu – narzeka pani Ewa.

W obydwu tych miejscach prowadzone były ostatnio prace przy sygnalizacji. – Modernizacja polegała na remoncie infrastruktury sygnalizacyjnej wraz z wymianą sterowników i dostosowaniem sygnalizacji świetlnej do obowiązujących przepisów. Zostały też wprowadzone rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo ruchu – wylicza Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Zmiany dotyczą m.in. skrętów w lewo, które są teraz regulowane światłami bezkolizyjnymi. Urzędnicy informują jednak, że problem polega na czymś innym. Podczas prac drogowych uszkodzony został tam system detekcji na obu skrzyżowaniach. Układane w asfalcie pętle pozwalają na uruchomienie programów dostosowujących się do natężenia ruchu. – Na skrzyżowaniach więc muszą pracować programy stałoczasowe, awaryjne – mówi Pyclik.

Ciut lepiej do piątku, dobrze od poniedziałku

To spowodowało sporo zamieszania. Początkowo pojawiły się duże opóźnienia w ruchu tramwajów, więc skrócono cykl świateł, ale to rozwiązanie też utrudniło ruch w porannym szczycie. Trochę lepiej ma być dopiero od piątku. – Modyfikujemy programy dla szczytu porannego, tak aby nie powodowały problemów dla tramwajów i aby były właściwe proporcje między długościami zielonego światła na poszczególnych wlotach. Ta zmiana powinna być wprowadzona od piątkowego poranka – zapowiada Pyclik.

Do poniedziałku wykonawca ma czas, by naprawić system detekcji. Dopiero wtedy będzie można uruchomić „inteligentny” system, reagujący na natężenie ruchu na skrzyżowaniu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice
reklama
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale