Wyłączą światła przy Wawelu. To już ostatnie w rejonie Plant

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W przyszłym tygodniu, na razie na okres testowy, wyłączona zostanie sygnalizacja świetlna przy skrzyżowaniu ulic Stradomskiej i św. Gertrudy. Urzędnicy liczą na to, że wpłynie to pozytywnie na płynność ruchu, podobnie jak miało to miejsce na innych skrzyżowaniach w centrum.

Przy tej okazji częściowo zmieniona zostanie też organizacja ruchu samochodów: z ulicy Bernardyńskiej będzie już można skręcić tylko w prawo, zniknie natomiast możliwość skrętu w lewo, co ma zmniejszyć ryzyko kolizji i blokowania tarczy skrzyżowania.

– Na razie wyłączamy światła testowo i będziemy obserwować, czy to rozwiązanie się sprawdza – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Urzędnicy są jednak raczej spokojni co do efektów, ponieważ wcześniejsze wyłączanie sygnalizacji w rejonie Plant przynosiło pozytywne efekty. Skrzyżowanie przy Wawelu jest już ostatnim, na którym sygnalizacja jest włączona. Wcześniej zrezygnowano z niej m.in. przy Poczcie Głównej, filharmonii i dworcu. Najwięcej wątpliwości było po wyłączeniu świateł przy teatrze Bagatela – kierowcy zgłaszali tam uwagi z powodu dużego natężenia ruchu pieszych.

Policja przypilnuje

Przez kilka pierwszych tygodni ruch przy Wawelu ma się odbywać pod nadzorem policji, która będzie oceniać wprowadzone zmiany. Po tym czasie zapadną decyzje co do pozostawienia tego stanu na stałe lub przywrócenia świateł. – Gdyby te zmiany zostały utrzymane, Kraków będzie miał największy w Polsce obszar śródmiejski bez działającej sygnalizacji świetlnej – informuje Pyclik.

Wyłączenie świateł na skrzyżowaniu to element zmian w strefie płatnego parkowania. Firma wykonująca prace stopniowo zmierza w stronę ścisłego centrum, więc w najbliższym czasie w strefach P1 i P2 zobaczymy więcej zmian w organizacji ruchu. Wyznaczony pierwotnie termin zakończenia prac już minął, ale ZIKiT przedłużył go ze względu na złą pogodę w minionych tygodniach. Jest ryzyko, że część prac związanych z malowaniem będzie musiała poczekać do wiosny. Gotowe mają być za to znaki pionowe czy słupki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale