Wyrok sądu w sprawie Młynówki Królewskiej. Miasto „zasiedziało” działki

fot. Krzysztof Kalinowski

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną hipotecznych właścicieli działek wchodzących w skład Parku Młynówka Królewska. Wyrok kończy proces o zasiedzenie terenów przez miasto.

Spór toczył się o cztery działki zlokalizowane w rejonie ulicy Rzecznej, które według urzędników przeszły na własność miasta przez zasiedzenie. Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego, który pomimo przedstawianych dowodów, m. in. zdjęć lotniczych i zeznań świadków, nie przyznał racji urzędnikom.

Odwołanie za odwołaniem

Miasto odwołało się od tej decyzji i 8 sierpnia 2016 roku Sąd Okręgowy zmienił postanowienie sądu niższej instancji, orzekając, że magistrat nabył przez zasiedzenie wspomniane nieruchomości z dniem 15.09.1990 roku. Z tym postanowieniem nie zgodził się z kolei inwestor, który wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego. Ten postanowieniem z 30 czerwca 2017 roku odmówił jej rozpatrzenia, co automatycznie usankcjonowało decyzję o zasiedzeniu. – Nie jest to decyzja sensacyjna, a jedynie pewne ustalenie stanu faktycznego. Dobrze, że tak się stało, bo nie ma zagrożenia, że ktoś mógłby przejąć te tereny, chociażby w drodze zasiedzenia – mówi Marcin Grega, radny dzielnicy Krowodrza.

Działki po zlikwidowanej spółdzielni

Jednocześnie Biuro Przejmowania Mienia i Rewindykacji prowadziło inną sprawę dotyczącą przejęcia dwóch kolejnych nieruchomości w rejonie Młynówki Królewskiej. Po zmianach w przepisach dotyczących Krajowego Rejestru Sądowego, wprowadzonych 1 stycznia 2016 roku, miastu udało się przejąć działki byłej Spółdzielni Rzemieślniczej Technoplastyka, która nie zarejestrowała się w KRS i de facto przestała istnieć.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza