„Wyspiański” walczy z „Damą” o palmę pierwszeństwa. Rekordowa liczba zwiedzających

Wystawa "Wyspiański" w MNK fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wystawa „Wyspiański”, którą otwarto pod koniec listopada 2017 roku w MNK, nadal cieszy się ogromną popularnością zwiedzających. W nieco ponad cztery miesiące zobaczyło ją ponad 104 tys. osób.

Każdego tygodnia „Wyspiańskiego” odwiedza prawie 5800 osób. Tym samym, ekspozycja prac autora „Wesela”, wśród wystaw przygotowanych przez Muzeum Narodowe w Krakowie w XXI wieku, popularnością ustępuje tylko „Od Moneta do Gauguina. Impresjoniści i postimpresjoniści z Musee d'Orsay w Paryżu”, którą w 2001 roku od czerwca do sierpnia, zobaczyło 141 tys. zwiedzających.

– Wszyscy w Krakowie i nie tylko w Krakowie czekali na Wyspiańskiego. Popularność naszej ekspozycji jest dowodem na to, jak bardzo potrzebna jest w mieście stała prezentacja dzieł tego artysty – mówi Łukasz Gaweł, zastępca dyrektora MNK.

Sztuka w liczbach

– Niższą niż „Wyspiański” frekwencją mogą się poszczycić kolejni rekordziści MNK po roku 2000 – wystawy: #dziedzictwo (75 000 zwiedzających, 2 600 widzów tygodniowo) „Turner. Malarz żywiołów” (67 000 zwiedzających, 5 900 widzów tygodniowo), „Olga Boznańska” (64 500 zwiedzających, 4 450 widzów tygodniowo) czy „Maria Mater Misericordiae”  (51 200 zwiedzających, 3 270 widzów tygodniowo) – czytamy w komunikacie MNK.

Od prawie roku w Gmachu Głównym jest również prezentowana „Dama z gronostajem”. W ciągu tego czasu dzieło Leonarda da Vinci zobaczyło 185 tys. miłośników osób. Oznacza to, że „Damę” ogląda ponad 3 100 osób tygodniowo.

comments powered by Disqus