Wystawa, która pogodzi Wisłę i Cracovię

Wystawa "Z głową bez karabinu" w Muzeum AK fot. Muzeum AK

„Z głową bez karabinu” to nowa wystawa w Muzeum Armii Krajowej. Prezentuje ona powojenne dokonania AK-owców. Wśród żołnierzy byli konstruktorzy, wynalazcy, artyści i sportowcy. – Można powiedzieć, że na wystawie godzimy Wisłę i Cracovię – stwierdza w rozmowie z nami Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej.

Zwiedzający będą mieli okazję dowiedzieć się, kto jest autorem trzech międzynarodowych norm ISO, kto rozpracował układ niemieckich rakiet V-2 oraz kto stworzył nowe założenia urbanistyczne peruwiańskiego miasta Chimbote. Wśród prezentowanych sylwetek znajdują się konstruktorzy, artyści, sportowcy i wynalazcy. Wystarczy wspomnieć tu o takich osobach jak Irena Kwiatkowska, Jan Nowak Jeziorański czy Marian Sigmund. W Muzeum można poznać życiorysy 27 żołnierzy i zobaczyć pamiątki z nimi związane – zestaw fajek Kazimierza Kumanieckiego, koło sterowe jachtu „Leonid Teliga”, przybory malarskie kolorysty Romana Hegera. Wystawę wzbogacają również archiwalne nagrania audiowizualne.

Cracovia i Wisła razem

Wyznaczono również specjalną przestrzeń wystawienniczą, w której prezentowane są pamiątki związane z Janem Reymanem i Tadeuszem Parpanem.

- Można powiedzieć, że na tej wystawie godzimy Wisłę z Cracovią – ocenia Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej. – Reyman i Parpan w czasie wojny grali wspólnie w jednej, krakowskiej drużynie – podkreśla w rozmowie z nami Piotr Koziarz z Muzeum Armii Krajowej.

Ekspozycję „Z głową bez karabinu” można zobaczyć do 31 sierpnia 2016 roku.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale