Wyższość papieru, rośliny i stres, patologia snu. Najlepsi z UJ. Część II

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Minęło 15 lat XXI wieku. Jak krakowskie uczelnie radzą sobie na arenie międzynarodowej i jak naukowcy pracujący w ośrodkach naukowych wpływają na rzeczywistość? Tym razem sprawdzam Uniwersytet Jagielloński. Wraz z rzecznikiem prasowym UJ stworzyliśmy listę wybitnych przedstawicieli najstarszej polskiej uczelni wśród jej absolwentów. Przedstawiamy jej drugą część.

Jak wpływa na nas sen

Dr Magdalena Fąfrowicz jest psychologiem i pracuje w Ośrodku Neurobiologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii. – Główny obszar realizowanych przez nią badań dotyczy funkcjonowania poznawczego i emocjonalnego człowieka, analizowanych w perspektywie rytmiki okołodobowej i chronicznego deficytu snu – przedstawia naukowca Adrian Ochalik, rzecznik prasowy uniwersytetu. Absolwentka UJ zapisała się w światowej neuroergonomii jako autorka jednej z pierwszych prac doktorskich w tym temacie.

– Obecnie kieruje projektem „Wpływ pory dnia na neuronalne mechanizmy leżące u podłoża zniekształceń w pamięci krótkotrwałej wywołanych interferencją o charakterze leksykalnym i przestrzennym” – informuje Ochalik.

O witaminie B3

Prof. Stefan Chłopicki zajmuje się farmakologią. Jego głównym zainteresowaniem jest badanie mechanizmów rozwoju dysfunkcji śródbłonka (wyściółka komórkowa odpowiedzialna za transport substancji chemicznych, znajduje się m.in. w tętnicy) oraz doświadczalnej farmakologii śródbłonka.

Profesor jest inicjatorem i dyrektorem Jagiellońskiego Centrum Rozwoju Leków (JCET) Na swoim koncie ma ponad 200 publikacji naukowych. – Jest laureatem prestiżowego subsydium profesorskiego Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną habilitację i kilku innych nagród – wymienia Adrian Ochalik.

– Jednym z najważniejszych osiągnięć prof. Chłopickiego jest odkrycie śródbłonkowego mechanizmu działania MNA (1-metylonikotynamidu), cząsteczki, która wykazuje właściwości przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne i przeciwmiażdżycowe. Odkrycie to pozwoliło zrewidować rozumienie farmakologii kwasu nikotynowego (witaminy B3 – przyp. red.) i otworzyło nowe perspektywy terapeutyczne – dodaje przedstawiciel uczelni.

Z UJ na Harvard

“The Fragile Wisdom. An Evolutionary View on Women’s Biology and Health” to książka z 2013 roku wydana przez Harvard University Press. Dotyczy ona płodności i zdrowia kobiet. Nad tymi zagadnieniami w 2005 roku pracowała prof. Grażyna Jasieńska na stypendium Radcliffe Fellowship na Harvardzie. Profesor jest biologiem i antropologiem.

„Demokracja. Zasady, procedury, instytucje”

Prof. Marek Bankowicz to politolog i ekspert ds. systemów politycznych i wyborczych. Kieruje Katedrą Współczesnych Systemów Politycznych Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Profesor zwyczajny od 2011 roku. Autor wielu książek m.in.: Demokracja. Zasady, procedury, instytucje.

– Za jedno z najważniejszym swoich osiągnięć naukowych uznaje współautorstwo i zarazem redakcję naukową dwutomowej pracy pt. Historia polityczna świata XX wieku wydana w 2004 roku. Ta monumentalna praca jest najobszerniejszym w języku polskim i jednym z najobszerniejszych na świecie opracowaniem dziejów politycznych świata w latach 1901–2000 – mówi Adrian Ochalik.

Rośliny a stres

Profesora Zbigniewa Miszalskiego powinni kojarzyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych, ponieważ jest on autorem podręcznika do biologii. Profesor pracuje w Małopolskim Centrum Biotechnologii UJ i Instytutu Fizjologii Roślin im. Franciszka Górskiego PAN.

– Jego naukowe zainteresowania skupiają się na fizjologii roślin, w tym badaniu ich reakcji na stres – dodaje Ochalik.

Dba o skarby

– Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten jej obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego – przedstawia Monikę Koperską z wydział Chemii UJ, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2009 roku jako absolwentka programu Erasmus Mundus "Advanced Spectroscopy in Chemistry" otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Wygrała polską edycję konkursu talentów dla naukowców FameLab przedstawiając prezentację na temat wyższości papieru nad innymi nośnikami informacji.

News will be here