Zabierzów kupuje oczyszczacze powietrza do szkół

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zabierzów idzie śladami Krakowa, a nawet można powiedzieć, że wyprzedza nasze miasto. Wójt Elżbieta Burtan informuje, że gmina zakupi po jednej maszynie oczyszczającej powietrze do każdej placówki edukacyjnej.

– Chcę przekonać radnych, aby zgodzili się na zakup oczyszczaczy powietrza do zabierzowskich szkół i przedszkoli. Ja znalazłam na to środki – mówi Elżbieta Burtan. Wójt Zabierzowa ma plan, aby umieścić po jednej takiej maszynie w każdej placówce. – Dobrze by było, aby znalazły się w świetlicach, gdzie dzieci spędzają najwięcej czasu – argumentuje Burtan.

Jak przekonuje wójt, to kolejna akcja, która ma na celu walkę ze smogiem w gminie. – Startujemy w programach o dofinansowanie na wymianę pieców, działają u nas pyłomierze. Wraz z panią dyrektor Anną Prokop-Staszecką chcemy zorganizować cykl wykładów lekarzy ze Szpitala im. Jana Pawła II o szkodliwości zanieczyszczeń, którymi oddychamy – dodaje Elżbieta Burtan. Spotkania ze specjalistami mają być skierowane przede wszystkim do seniorów, dyrektorów szkół oraz dzieci.

Wójt chce podkreślić, że walczy ze stereotypem gminy, która nic nie robi, a jeśli już, to truje Kraków. – Przecież my też chcemy mieć czyste powietrze. Dlatego robimy wszystko, aby tak się działo. Wśród mieszkańców świadomość dotycząca smogu jest coraz większa, zresztą to widać, bo działalność rozpoczął Zabierzowski Alarm Smogowy – dodaje Elżbieta Burtan.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale