Zablokują Krakowską w proteście przeciw likwidacji miejsc parkingowych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przeciwnicy zmian w strefie płatnego parkowania zorganizują uliczny protest. Jak zapewniają, wezmą w nim udział także mieszkańcy innych dzielnic, oburzeni planowaną likwidacją ok. 3 tysięcy miejsc parkingowych. ZIKiT odpowiada, że gdyby nie przedstawiona propozycja zmian, miejsc zniknęłoby jeszcze więcej.

Protest odbędzie się we wtorek 12 września na ul. Krakowskiej, na wysokości ulicy Węgłowej, w godzinach 17-18. Uczestnicy będą spacerować po przejściu dla pieszych. – Protest będzie trwał tylko przez godzinę, mimo że koszmar Podgórza trwa rok, a koszmar Starego Miasta, Kazimierza, Śródmieścia, Dębnik, Grzegórzek i Krowodrzy dopiero się zaczyna – czytamy w zaproszeniu organizatorów.

Szkodliwe społecznie działania

To reakcja na rozpoczynające się w najbliższych dniach zmiany w całej strefie płatnego parkowania. W ich wyniku liczba miejsc postojowych zmniejszy się o ok. 3 tysiące. Pojawią się też m.in. nowe ulice jednokierunkowe, dwie strefy „zielone” z ograniczeniem wjazdu i sporo mniejszych zmian. Miasto wyda na ten cel prawie 6 milionów złotych, umowa z firmą została już podpisana.

– Co piąty z Was nie będzie miał gdzie stanąć w okolicy domu, jak dojechać do rodziny, lekarza, dowieźć dzieci do szkół, czy nawet podjechać do kościoła. Protestujemy przeciwko tym szkodliwym społecznie działaniom, za które odpowiada ZIKiT i krakowski magistrat – przekonują organizatorzy. Zapewniają, że protest będzie pokojowy, w pełni zgodny z przepisami, a nad jego przebiegiem będzie czuwać policja.

Byłoby gorzej

Urzędnicy ZIKiT odpowiadają, że do uporządkowania strefy płatnego parkowania tam, gdzie nie ma zachowanej przepisowej szerokości chodnika, zobowiązują ich przepisy. Przekonują przy tym, że gdyby ograniczyli się tylko do likwidacji niewłaściwie wyznaczonych miejsc, ich łączna liczba zmniejszyła by się o wiele bardziej. – Ponieważ musimy wprowadzić zmiany, robimy to wraz ze zmianą organizacji ruchu, co pozwoli zachować 2,5 tysiąca miejsc – mówi Michał Pyclik, rzecznik prasowy Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu. – Wprowadzamy zorientowane na mieszkańców strefy ograniczonego ruchu, a do tego wzmacniamy ofertę komunikacji miejskiej do centrum – dodaje.

Prace startują

Organizatorzy liczą na to, że do protestu dołączy jak największa liczba uczestników. – Wyjście na ulicę to niestety jedyny krok, jaki nam pozostał – tłumaczą się przed osobami, którym we wtorek utrudnią poruszanie się po Kazimierzu.

– W proteście nie chodzi o to, by móc zaparkować pod drzwiami. Chodzi o to, że kolejnym krokiem ZIKiT będzie wprowadzenie większej liczby stref zielonych, a to jest ograniczanie dostępu do dróg publicznych. Chcemy, by mieszkańcy Ruczaju czy Nowej Huty byli równo traktowani – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Agnieszka Gilarska ze stowarzyszenia Stare Podgórze.

Zmiany mają zacząć być wprowadzane już w najbliższych dniach. Zakończenie prac jest przewidziane na 31 października.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki Krowodrza Dębniki Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale