Najciekawsze zabytki sakralne w Krakowie

Religia jest integralną częścią historii ludzkości oraz tożsamości społecznej. W Krakowie, które jest miastem o bogatej i długiej historii obiekty sakralne stanowią jeden z ważniejszych elementów tworzących zabytkowy charakter miasta. Znajduje się w nim kilkaset zabytkowych kościołów, klasztorów oraz synagog, a doskonała większość z nich ma olbrzymie znaczenie historyczne. Można jednak spośród nich wybrać kilka, które są najciekawsze.

Dziedzictwo narodowe, czyli Katedra Wawelska

Katedra mieści się na Wzgórzu Wawelskim i jest najsłynniejszą Polską królewską nekropolią. We wnętrzu świątyni zostali pochowaniu królowie, biskupi krakowscy i wielu zasłużonych dla kraju. Świątynia została wzniesiona za panowania Bolesława Chrobrego, a liczne przebudowy na przestrzeni wieków zmieniły katedrę w ciekawą architektoniczne mieszankę stylów, od romańskiego aż po secesję. Centralnym punktem katedry jest barokowa konfesja św. Stanisława. Katedra jest otoczona z każdej strony kaplicami, z których królowie, biskupi oraz magnaci  stworzyli doskonałe mauzolea. Najsłynniejsze z nich to: renesansowa Kaplica Zygmuntowska, barokowa Kaplica Wazów, Kaplica Świętokrzyska, Kaplica Jana Olbrachta oraz Kaplica Zebrzydowskiego.

Legendarna Bazylika Mariacka

Kolejnym znanym zabytkiem sakralnym Krakowa, a zarazem jednym z najważniejszych symboli Krakowa jest stojący przy Rynku słynny Kościół Mariacki. Został on wzniesiony w XIV wieku, a Bazyliką Mniejszą Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest od 1963 roku. Bazylika posiada dwie wieże, z wyższej zwanej Strażnicą jest grany co godzinę Hejnał Mariacki, a w niższej znajdują się dzwony kościelne. Jest to arcydzieło sztuki i architektury polskiej, które jest zwiedzane przez tłumy turystów z całego świata. Najważniejszym dziełem sztuki późnogotyckiej, które możemy podziwiać w kościele jest ołtarz główny Wita Stwosza przedstawiający w głównej scenie Zaśnięcie Matki Bożej i Jej Wniebowzięcie.

Imponujący Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie



Zabytkowy kościół położony przy ulicy Grodzkiej po wschodniej stronie placu św. Marii Magdaleny został zbudowany w XVI wieku dla jezuitów przez fundację Zygmunta III Wazy. Kościół jest budowlą barokową, jednonawową, z półkolistym zamkniętym prezbiterium, z kaplicami po obu stronach nawy. Przed kościołem znajdują się figury dwunastu apostołów. Charakterystyczna dla tej budowli jest dwukondygnacyjna fasada z posągami świętych jezuitów. W majestatycznym wnętrzu zwraca uwagę późnobarokowy ołtarz główny z 1735 r. według projektu Kacpra Bażanki, z obrazem Józefa Brodowskiego -Wręczenie kluczy św. Piotrowi.

Szlakiem kultury żydowskiej - Synagogi na Kazimierzu.

Na Kazimierzu w Krakowie obecnie znajduje się 7 Synagog Żydowskich, co jest dowodem na współistnienie i koegzystencję kultur oraz różnych narodów.

Synagoga Stara na ul. Szerokiej 24 jest najstarszym tego typu obiektem znajdującym się w Polsce. Powstała w XIV wieku i jest obecnie połączeniem stylów gotyckich oraz renesansowych. Synagoga od 1968 roku funkcjonuje jako Muzeum Historyczne Miasta Krakowa - Muzeum Judaistyczne gromadząc zabytki dotyczące historii oraz kultury żydowskiej. W muzeum możemy podziwiać przedmioty użytku codziennego, obrządkowego, aż po bibliotekę z imponującym księgozbiorem.

Synagoga Kupa przy ul. Waszauera 8 powstała w XVII wieku, a jej charakterystyczną cechą jest bożnica, które pełniła na przestrzeni wieków różne funkcje od miejsca na modlitwy po wytwórnię macy oraz rytualną rzeźnię drobiu. Obecnie, po przeprowadzeniu starannego remontu konserwatorskiego, synagoga służy jako miejsce spotkań, występów i wystaw, przede wszystkim w ramach Festiwalu Kultury Żydowskiej. Jest również główną synagogą krakowskiej gminy żydowskiej.

Synagoga Poppera przy ul. Szerokiej 16 jest teraz siedzibą Centrum Kultury Młodzieży, gdzie dzieci uczestniczą w różnych zajęciach plastycznych oraz oraz poznają historię historią narodu żydowskiego.

Pozostałe Synagogi to Synagoga Wysoka  przy ul. Józefa 38, Synagoga Tempel przy ul. Miodowej 24, Synagoga Remuh przy ul. Szerokiej 40, Synagoga Izaaka Jakubowicza na ul. Kupa 18.

Kopalnia Soli w Wieliczce

Będą w Krakowie warto udać się na zwiedzanie salt mines krakow tj. Kopalni Soli Kamiennej w Wieliczce, znajdującej się pod Krakowem. Kopalnia jest celem licznych pielgrzymek. W podziemiach, zarówno na szlaku pielgrzymkowym jak też na turystycznym znajdują się liczne figury świętych oraz kaplice. Najbardziej znaną jest Kaplica Św. Kingi ozdobiona kryształowymi solnymi żyrandolami, płaskorzeźbami oraz solnymi figurami.

News will be here