Zajazd pod św. Benedyktem nie do poznania. Koniec remontu w Muzeum Podgórza

Remont Muzeum Podgórza dobiegł końca fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dobiegły końca prace remontowe w Muzeum Podgórza, które mieści się w zabytkowym budynku zajazdu pod św. Benedyktem. W najbliższych dniach placówka zostanie przekazana Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa. Całkowity koszt prac – łącznie z wyposażeniem obiektu i aranżacją wystawy ma wynieść nieco ponad 14 mln zł.

Od jakiegoś czasu mieszkańcy Podgórza mogli podziwiać odnowioną fasadę zabytkowego zajazdu pod św. Benedyktem. Wiadomo już, że prace remontowe w budynku znajdującym się u zbiegu ulic Powstańców Wielkopolskich i Wielickiej dobiegły końca. Niebawem rozpocznie tu swoją działalność Muzeum Podgórza, na które mieszkańcy czekali przez długi czas. Przypomnijmy, że prace rozpoczęły się  w połowie 2015 roku.

Na stałej wystawie „Miasto pod kopcem Kraka”  będzie można zapoznać się z historią Podgórza jako wielokulturowego i wielonarodowościowego ośrodka. Ważnymi tematami będą również odzyskiwanie niepodległości, przemysł i legendy. Nie zabraknie też wątku poświęconego handlu solą wielicką. W obiekcie znalazło się miejsce dla kawiarni i pomieszczeń poświęconych działalności edukacyjnej.

Remont zakończony

W pierwszej połowie października zakończono remont budynku i oficyny, a inwestycję odebrał Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Pierwszy etap dotyczył prac w budynku głównym – zaadaptowano pomieszczenia na cele wystawiennicze i handlowe. Przebudowano klatkę schodową znajdującą się pomiędzy piętrem a poddaszem, do budynku dobudowano również szyb windowy. Wewnętrzny dziedziniec zyskał nową aranżację, a bramę wjazdową od ul. Wielickiej poddano konserwacji wraz z fragmentami murów.

Drugi i zarazem ostatni etap prac dotyczył przebudowy bocznej oficyny znajdującej się po północnej stronie oraz wykonania łącznika z głównym budynkiem.

Jak zapowiada Janina Pokrywa, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich, w najbliższych dniach obiekt zostanie przekazany Muzeum Historycznemu Miasta Krakowa. ZIM rozpisał również przetarg związany z wyposażeniem muzeum w sprzęt i urządzenia potrzebne do prowadzenia działalności kulturalnej i ekspozycyjnej.

Koszt projektu, w skład którego wchodzą zakończone niedawno prace budowlane oraz wyposażenie obiektu, ma wynieść niewiele ponad 14 mln zł.

Muzeum dla mieszkańców

Powstanie Muzeum Podgórza ma być odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, która jest – jak powiedział Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – autorem muzeum.

– Muzea lokalne robią coraz większą karierę, ponieważ uświadamiamy sobie, że jest to nowy gatunek muzeów. Powstaje z dialogu ze społecznością lokalną i dzięki temu, że społeczność ta go sobie wymyśliła. W przypadku Muzeum Podgórza społeczność dojrzała do tego, aby takie muzeum mieć i przez to muzeum  się wyrażać – podkreślał Niezabitowski podczas poniedziałkowej debaty  „Muzeum Podgórza… cdn. Ile muzeów lokalnych powstanie w Krakowie?”, która odbyła się w Pałacu Krzysztofory.

Ocena za dziesięć lat

W spotkaniu uczestniczył również prezes zarządu stowarzyszenia Podgorze.pl Paweł Kubisztal. Podkreślał, że w dużej mierze o utworzeniu takiego miejsca decydowała frekwencja podczas wydarzeń organizowanych w dzielnicy. Wspomniał m.in. o organizowanych od 2002 roku w ostatni weekend września Podgórskich Dniach Otwartych Drzwi.

– Pokazuje to, że są chętni do poznawania historii Podgórza czy to w formie muzeum, czy w formie pozwalającej na zwiedzanie zabytków. Dom kultury nie może być tak naprawdę generatorem prawdziwego muzeum.  Wydaje mi się, że zapewne za dziesięć lat przekonamy się, czy warto było wydać te 14 mln zł i stworzyć muzeum dla lokalnej społeczności – ocenił podczas dyskusji.

Budowa placówki to realizacja jednej z obietnic złożonych mieszkańcom dzielnicy przy okazji obchodów 100-lecia połączenia Krakowa z Podgórzem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale