Zbadaj się! Startują Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

24 września ruszają Małopolskie Dni Profilaktyki Zdrowia. Na siedem dni placówki medyczne w Krakowie i wybranych miastach województwa otworzą swoje drzwi, oferując bezpłatne badania profilaktyczne, porady lekarzy specjalistów i wykłady edukacyjne. Celem czwartej już edycji akcji jest zwiększanie świadomości mieszkańców Małopolski o roli profilaktyki zdrowotnej, a także motywowanie do troski o zdrowy styl życia.

W akcję włączyły się ponad 24 jednostki opieki zdrowotnej z całego województwa –  z Krakowa, ale też Tarnowa, Nowego Sącza czy Miechowa, które udostępnią niemal 6 tys. miejsc dla mieszkańców regionu. To o niemal tysiąc więcej, niż w ubiegłym roku.

Wszystkie ręce na pokład

– Myślę, że nie ma takiej jednostki ochrony zdrowia, bez względu na wyniki finansowe czy brak kadry, która powiedziałaby nie. W tym dniu wszyscy są otwarci – zapewnia wicemarszałek małopolski Wojciech Kozak. – W dobie utyskiwania, narzekania, mało lekarzy, mało pielęgniarek, jest wielki zryw – dodaje.

W Krakowie będą to między innymi Szpital Specjalistyczny im. Józefa Dietla, Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. św. Ludwika czy Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.

Podczas Małopolskich Dni Profilaktyki będzie można nie tylko wykonać podstawowe badania, jak pomiar ciśnienia czy poziomu glukozy, ale również wykonać USG piersi, kolonoskopię lub też skierować przedszkolaka na przesiewowe badanie wzroku. Do dyspozycji pacjentów pozostanie czołówka nauk medycznych z wiodących krakowskich ośrodków.

Ważnym punktem Dni będzie tradycyjna już impreza plenerowa na krakowskim Rynku Głównym. 29 września, pomiędzy godz. 10.00 a 16.00 ponad 20 placówek leczniczych i organizacji promujących zdrowy tryb życia będzie oferować uczestnikom porady i konsultacje z zakresu ochrony zdrowia.

Małopolska liderem profilaktyki

Choć Małopolska jest atrakcyjnym miejscem do życia – województwo notuje wysokie wskaźniki urodzeń i migracji, a w województwie żyje też najwięcej stulatków, to specjaliści notują najwyższe poziomy zapadalności na choroby układu krążenia i nowotwory w tym układu oddechowego. Województwo realizuje siedem programów profilaktycznych, z których część finansowana jest ze środków Unii Europejskiej – wśród nich między innymi program szczepień ochronnych, onkologiczny i kluczowy – kardiologiczny.

– Nasz program profilaktyczny zapobiegania chorobom układu krążenia został najwyżej oceniony przez Ministerstwo Zdrowia. Na początku objętych nim było 1,2 tys. osób, teraz jest 14 tys. To pełny monitoring Małopolan o zwiększonym ryzyku, będących pod lupą specjalistów – tłumaczy Kozak. – Sądzę, że ten program będzie powielany w innych województwach, bo Agencja Oceny Technologii Medycznych oceniła go na 10 punktów w 10 stopniowej skali – zaznacza wicemarszałek.

Program koordynuje prof. Piotr Podolec z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, będącego jednym z najważniejszych ośrodków kardiologicznych w kraju.Z roku na rok rosną też nakłady na profilaktykę zdrowotną. Pieniądze szerokim strumieniem płyną z Unii Europejskiej. Dzięki nim województwo inwestuje nie tylko w infrastrukturę, nowoczesny sprzęt służący do badań, ale i gotowe rozwiązania.

Nie bez znaczenia są też pośrednie działania województwa, niekoniecznie związane z działalnością medyczną. A chodzi tu między innymi o pierwszą w polskim samorządzie uchwałę antysmogową. W 2017 roku sejmik województwa przegłosował zakaz palenia w piecach węglem najgorszej jakości i odpadami węglowymi, jak muły i flotokoncentraty, a mieszkańcy chcący wymienić stary kocioł na ekologiczny mogą skorzystać z dotacji.

W założeniu działania województwa mają przyczynić się do ograniczenia niskiej emisji, odpowiedzialnej za alergie, choroby płuc, a także zwiększone ryzyko zachorowań na nowotwory.

Równolegle do Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia, 26 września odbędzie się III Małopolska Konferencja Profilaktyki Zdrowia. To wydarzenie skierowane nie tylko do lekarzy, ale i wszystkich podmiotów realizujących zadania z zakresu zdrowia publicznego.

W tym roku uczestnicy konferencji będą rozmawiać o aktualnych wyzwaniach podmiotów medycznych po zmianach finansowania świadczeń i możliwości realizacji skutecznych działań profilaktycznych w dobie niedoborów kadr medycznych w Polsce.

Szczegółowe informacje na temat Małopolskich Dni Profilaktyki Zdrowia można znaleźć tutaj.

comments powered by Disqus