Zbierają dane, aby pomóc mieszkańcom w wymianie pieców

fot. Dawid Kuciński

Statystycznie strażnicy miejscy powinni do końca stycznia skontrolować każdy pozostały piec węglowy w Krakowie. W ciągu trzech ostatnich miesięcy sprawdzili bowiem blisko 7 na ponad 9 tysięcy palenisk na paliwa stałe w Krakowie. Mundurowi zbierali też informacje, które zostaną wykorzystane w przyszłości przez urząd miasta m.in. do pracy specjalnego zespołu.

Niewielki jest odsetek osób, które jeszcze nie wymieniły paleniska węglowego, bo nie chcą tego zrobić. Zazwyczaj mają problemy związane z brakiem alternatywy, czyli ich dom lub mieszkanie nie posiada dostępu do sieci gazowej czy ciepłowniczej. Pojawiają się również problemy z kwestiami własnościowymi oraz zwykła bieda, ponieważ nie wszystkich stać nawet na to, aby dopłacić choćby tysiąc złotych do wymiany pieca.

Te przeszkody są w większości znane miastu. Wiedzy jednak nigdy za dużo. Przy okazji kontroli norm paliwa oraz tego, czym krakowianie w piecach palą, mundurowi zbierają informacje od mieszkańców, dlaczego jeszcze nie zdecydowali się na likwidację nieekologicznego źródła ogrzewania.

Pokażą problemy, pomogą w rozwiązaniu

Paweł Ścigalski, doradca prezydenta ds. jakości powietrza zaznacza, że urzędowi zależy przede wszystkim na tym, aby miał bieżące dane dotyczące palenisk. – Ponadto te dane plus dane pozyskane w ramach wymiany palenisk zostaną zintegrowane i pod koniec pierwszego kwartału pokażą nam z jakimi problemami stykają się mieszkańcy przy wymianie pieców – tłumaczy Ścigalski.

A to zaś przełoży się na „bardziej szczegółowy monitoring procesu wymiany pieców”. – Te informacje będą też przydatne dla zespołu doradczego, który zostanie niedługo powołany w celu pomocy mieszkańcom w problematycznych przypadkach – dodaje Paweł Ścigalski.

Według naszych nieoficjalnych informacji wkrótce miasto ma zaproponować program wymiany pieców oraz dofinansowania rachunków za ogrzewanie dla osób najuboższych. Otrzymają oni 100% dofinansowania na wymianę ogrzewania oraz będą mieć płacone rachunki. Na razie jednak pewniejsze są zmiany dotyczące finansowania rachunków. Radni powinni przegłosować projekt uchwały w tej sprawie. Na ten cel ma zostać wydane w ciągu trzech lat ponad 11 mln złotych.

W liczbach

Grudzień: 1,5 tys. kontroli. 19 przypadków spalania śmieci. W związku z tym strażnicy nałożyli 12 mandatów karnych na kwotę 2 tys. ł, pouczyli 7 osób. Ponadto pouczyli 54 osoby nie posiadające certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry używanego do spalania węgla.

Listopad: 2,8 tys. kontroli. Funkcjonariusze ujawnili 28 przypadków spalania śmieci. W związku z tym nałożyli 25 mandatów karnych na kwotę 3,9 tys. złotych, pouczyli trzy osoby. Ponadto pouczyli 85 osób nie posiadających certyfikatów potwierdzających odpowiednie parametry używanego do spalania węgla.

Październik: Blisko 2,5 tysiąca kontroli palenisk, w 59 przypadkach ludzie spalali śmieci. Przełożyło się to na 29 mandatów na łączną kwotę 3,8 tys. złotych. 74 osoby pouczone w związku z brakiem certyfikatów potwierdzających normy dla paliwa stałego.