Coraz więcej wniosków o paszporty

fot. Paulina Kozieł/LoveKraków.pl

Zbliża się czas wakacyjnych wyjazdów. To najwyższa pora aby sprawdzić datę ważności naszego paszportu, a także czy posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Warto o tych dwóch sprawach pomyśleć wcześniej, by uniknąć później stresu związanego z wyjazdem. Nie zostawiajmy składania wniosków na ostatnią chwilę.

Z każdym rokiem rośnie zainteresowanie związane z otrzymaniem paszportu, który jest naszą przepustką ku innym krajom. Wzrost zauważalny jest zarówno w Krakowie, jak i w pozostałych punktach paszportowych w Małopolsce.  Warto wspomnieć, że w styczniu 2018 roku w Krakowie złożono o 50% więcej wniosków w porównaniu ze styczniem 2017 r. Co ciekawe, województwo małopolskie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce pod względem składanych wniosków paszportowych. Wyżej w rankingu są województwa śląskie oraz mazowieckie.

Nie tylko w miejscu zamieszkania

W  procesie wyrabiania paszportu nie obowiązuje zasada właściwości miejscowej. Oznacza to, że każdy zamieszkujący RP może wystąpić o dokument w dowolnym punkcie paszportowym na terenie kraju. Warunkiem jest odebranie dokumentu w tej samej placówce.

Garść statystyk

Ciekawym jest porównanie ilości przyjmowanych wniosków w sezonie urlopowym oraz po sezonie. W Krakowie, przy pełnej obsadzie okienek przyjmowanych jest ok. 360 wniosków o wydanie paszportu w miesiącach sprzyjających wyjazdom (kwiecień - sierpień), natomiast poza sezonem (np. w listopadzie) przyjmowanych jest ok 100 wniosków dziennie.

Sobota naprzeciw oczekiwaniom

Ilość osób zainteresowanych złożeniem wniosku rośnie z dnia na dzień. Oddział Paszportowy zapewnia, że podejmowane są działania zmierzające  do zwiększenia liczby osób bezpośrednio obsługujących klientów. Urząd chcąc dać swoim klientom dodatkową możliwość wyrobienia potrzebnych na wakacje dokumentów, zorganizował akcję „Sobota z paszportami, Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego oraz ZIP-em”. Każdy zainteresowany mógł tego dnia złożyć wniosek lub odebrać gotowy dokument. Frekwencja nie zawiodła.

Urząd uspokaja

Mimo ogromnego zainteresowania dotyczącego otrzymania paszportu, wszyscy chętni na pewno zostaną obsłużeni. Jedynym ograniczeniem mogą się okazać co najwyżej godziny otwarcia Urzędu (poniedziałek 9:00-17:00, wtorek-piątek 8:00-15:00.).

Małopolski Urząd Wojewódzki przypomina, że czas oczekiwania na paszport to maksymalnie 30 dni, a jego ważność wynosi 10 lat.

Kolejna sobota z paszportami planowana jest w maju. Konkretna data zostanie wkrótce ogłoszona.

comments powered by Disqus