Mieszkanie Plus: ze specjalnych spółek fundusze na budowę m.in. akademików i domów opieki

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Sejmie jest już projekt ustawy o firmach inwestujących w najem nieruchomości. Nowe prawo ma na celu zachęcić przedsiębiorców do podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej w sektorze rynku nieruchomości mieszkalnych na wynajem. Pieniądze zgromadzone w specjalnych firmach mogą posłużyć w Krakowie do inwestowanie m.in. w akademiki czy domy opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Projekt ustawy o FINN jest kolejnym elementem programu Mieszkanie Plus.

– Budownictwo mieszkaniowe powinno być finansowane w znacznie większym stopniu z oszczędności gromadzonych przez przyszłych emerytów, bo dziś prawie zupełnie nie jest. Na świecie od kilku do kilkunastu procent tego rodzaju oszczędności jest inwestowane właśnie w nieruchomości w tym nieruchomości mieszkaniowe. W Polsce praktycznie tego rodzaju inwestycje są nieobecne – mówił na początku września Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości.

Taki stan rzeczy ma zmienić akt prawny, który został skierowany w Sejmie do pierwszego czytania. – Ustawa ułatwia drobnym inwestorom inwestowanie w wynajem nieruchomości w taki sposób, żeby pieniądze były bezpieczne oraz zwrot zainwestowanego kapitału był dla nich na atrakcyjnym poziomie – mówił w parlamencie Filip Świtała, wiceminister finansów.

Resort proponuje, aby do polskiego porządku prawnego wprowadzić status firmy inwestującej w najem nieruchomości (FINN). – Ta firma będzie mogła bezpośrednio inwestować w nieruchomości mieszkalne i wynajmować je, prowadzić działalność w zakresie najmu bądź posiadać spółki zależne – podkreślał Świtała.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów podkreślił, że spółki zależne będą wynajmowały nieruchomości mieszkalne osobom zainteresowanym, a dochody będą opodatkowane bardzo preferencyjną stawką podatkową wynoszącą 8,5 procent. Podatek nie będzie pobierany w momencie, kiedy dochody z najmu nieruchomości są osiągane, ale dopiero wówczas gdy nastąpi wypłata dywidendy na rzecz faktycznego inwestora.

Akademiki i domy opieki

Pieniądze zgromadzone przez Firmy Inwestujące w Najem Nieruchomości będą mogły być inwestowane w standardowe bloki mieszkalne. Szeroka definicja ustawowa budynku mieszkalnego pozwala na inwestowanie m.in. w domy studenckie czy internaty dla młodzieży. Realizacja pierwszego prywatnego akademiku w Krakowie pokazuje, że jest zapotrzebowanie na tego typu inwestycje na rynku w mieście akademickim.

Z nowych rozwiązań prawnych będą mogli skorzystać również przedsiębiorcy chcący prowadzić placówki zapewniające opiekę niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku.

– Myślę, że będą tym zainteresowani zarówno deweloperzy, jak i najemcy mieszkań. To jest bardzo stabilna inwestycja, dlatego że jest to inwestycja w spółkę, która ustawowo ma nakazane osiągać dochody tylko i wyłącznie z rynku nieruchomości – mówił kilka dni temu na konferencji prasowej Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale