Deweloper czeka na zielone światło. Mieszkańcy osiedla Kolorowego protestują

fot. KRZYSZTOF KALINOWSKI / LOVEKRAKÓW.PL

W piątek, 30 marca, Wojewoda Małopolski umorzył postępowanie w sprawie odmowy pozwolenia na budowę dziewięciopiętrowego bloku na osiedlu Kolorowym w Nowej Hucie. Nie oznacza to jednak, że deweloper otrzymał zielone światło na rozpoczęcie budowy w pobliżu ronda Czyżyńskiego. Według zapewnień Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, inwestor nie może prowadzić prac budowlanych do czasu zakończenia postępowania nieważnościowego.

Budynek ograniczy dostęp do światła

Zgoda na budowę bloku z częścią usługową na parterze, garażem podziemnym, naziemnymi miejscami parkingowymi, a także zjazdem do drogi wewnętrznej osiedla, została wydana już w 2013 roku. Wraz z protestami zarządu wspólnoty mieszkaniowej działającej przy budynku os. Kolorowym 25 pojawiły się jednak wątpliwości, które przez ostatnie lata były rozpatrywane przez władze Krakowa.

Okazuje się, że mimo rozpoczęcia prac, 19 lipca 2016 roku prezydent Majchrowski wstrzymał decyzję dotyczącą pozwolenia na budowę. W uzasadnieniu została poruszona kwestia gabarytów oraz wysokości budynku, które mogłyby ograniczać dostęp do światła mieszkańcom okolicznych bloków. Mieszkańcy wskazywali również na przyszłe problemy z miejscami parkingowymi. Wojewoda Małopolski kilkukrotnie uchylił jednak postanowienie prezydenta miasta, a sprawa trafiła do sądu.

Mieszkańcy nie dotrzymali terminu

W ubiegły piątek postępowanie zostało ostatecznie umorzone z powodów formalnych. W uzasadnieniu wojewody czytamy, że wspólnota mieszkaniowa nie dochowała miesięcznego terminu do złożenia wniosku o wznowienie postępowania. Tym samym prowadzenie dalszego postępowania zmierzającego do merytorycznego rozpatrzenia sprawy jest niedopuszczalne, a niniejsza decyzja jest ostateczna – czytamy.

Według zapewnień Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie wykonanie decyzji zostało jednak wstrzymane, co oznacza, że inwestor nie może wejść na plac budowy, a tym samym nie może prowadzić żadnych prac do czasu zakończenia postępowania nieważnościowego.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale