ZIKiT deklaruje, że nakazy wojewody będą wykonane

Strefa na Kazimierzu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu, podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, poinformował, że trzy nakazy wojewody będą spełnione w terminie.

Przypomnijmy, że 18 czerwca wojewoda małopolski wydał specjalne decyzje. ZIKiT musi zlikwidować strefę ograniczonego ruchu na Kazimierzu, usunąć tabliczki „nie dotyczy z zezwoleniem zarządu drogi” pod znakami zakazu wjazdu oraz zdemontować pod znakami drogi dla pieszych tabliczki dopuszczające poruszanie się rowerem.

Strefa na Kazimierzu

Marcin Hanczakowski, dyrektor ZIKiT podkreśla, że jego urzędnicy są gotowi do demontażu w nocy z 17 na 18 lipca znaków zakazujących wjazdu na fragment krakowskiego Kazimierza. Jednak nie chcą tego robić. Stąd pomysł, aby poprosić wojewodę o wydłużenie terminu na wykonanie nakazu. Pracownicy miejskiej jednostki chcą, aby Piotr Ćwik zezwolił im na usuwanie znaków dopiero pod koniec listopada.

Ten czas będą chcieli wykorzystać, aby wprowadzić, na podstawie odrębnych przepisów, strefę czystego transportu. Jednak sprawą strefy rada miasta najwcześniej może zająć się dopiero pod koniec sierpnia. Strefa, do której mogliby wjeżdżać mieszkańcy oraz posiadacze samochodów elektrycznych, zaczęłaby najprawdopodobniej obowiązywać dopiero od października.

Przez 21 wakacyjnych dni mają odbywać się konsultacje z mieszkańcami Krakowa, czy chcą, aby na Kazimierzu obowiązywało dalej ograniczenie w poruszaniu się samochodów. Na stronie internetowej ZIKiT pojawi się ankieta, w której krakowianie będą mogli wyrazić swoje zdanie dotyczące propozycji urzędników.

Znikają wjazdówki

Od 18 lipca mają zniknąć z tablic stojących na wlotach do strefy ograniczonego ruchu na Starym Mieście napisy, które zezwalały posiadaczom wjazdówek niestosowanie się do znaku zakazu ruchu. – Do wszystkich posiadaczy wjazdówek wysłaliśmy już pismo, że ich zezwolenia tracą moc i nie będą mogli z nich korzystać – mówił Marcin Hanczakowski.

Dyrektor podkreślił, że pojawią się nowe tablice na wjazdach. Do strefy będą mogli wjechać tak naprawdę wszyscy lekarze oraz pielęgniarki. – Mamy zamiar wydawać również specjalne zezwolenia na wjazd okolicznościowy np. na czas ślubu, który będzie odbywał się w jednym z kościołów zlokalizowanych na terenie strefy. Rejestr tych wjazdówek będzie dostępny na stronie internetowej – dodał.

Zgodnie z nowymi rozwiązaniami do strefy nie będą mogły wjechać samochody radnych czy wiceprezydentów Krakowa.

Dla rowerzystów

Trzeci nakaz wojewody dotyczył usunięcia tabliczek dopuszczających ruch rowerowy na drogach dla pieszych. – Ten nakaz również zrealizujemy. Te miejsca zmienimy na ciągi pieszo-rowerowe. Chyba tylko na ulicy Księcia Józefa, ze względu na szerokość chodnika, nie będziemy mogli zastosować takiego rozwiązania – poinformował Marcin Hanczakowski.

Zaskarżone decyzje

Z decyzjami wojewody nie zgadzają się miejscy urzędnicy, dlatego trzy nakazy zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Jednak zanim postanowienie wydadzą sędziowie, ZIKiT poprosił o przedłużenie terminu na realizację nakazów do 30 listopada.

Wojewoda nie odpowiedział jeszcze pozytywnie urzędnikom. Zażądał od nich podania podstawy merytorycznej, a nie tylko jednego ogólnikowego zdania uzasadnienia.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale