ZIKiT straci wielkie inwestycje. Prezydent szykuje rewolucję

Budowa estakady Lipska-Wielicka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Powstanie nowy urząd: Zarząd Inwestycji Miejskich. Jednostka miałaby przejąć realizację najważniejszych inwestycji i dysponować miliardowym budżetem.

Od września ma w Krakowie działać nowa jednostka: Zarząd Inwestycji Miejskich. Prezydent skierował już pod obrady rady miasta projekt ws. utworzenia urzędu. – Chcemy przekonać radnych, że uporządkowanie spraw związanych z inwestycjami będzie korzystne dla miasta i ułatwi zarządzanie nimi – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Jacek Majchrowski.

– ZIM zajmie się wielkimi inwestycjami strategicznymi, a także inwestycjami w tych dziedzinach, które nie miały w tej chwili merytorycznej wyspecjalizowanej jednostki mogącej się podjąć prowadzenia inwestycji. Mam tutaj na myśli przede wszystkim inwestycje w dziedzinie kultury i ochrony zdrowia, ale także oświaty. Jeżeli w jednym miejscu skupi się zarządzanie całym procesem inwestycyjnym, począwszy od spraw prawnych, zamówień publicznych, majątkowych, finansów itd., cały proces będzie sprawniej przeprowadzany – dodaje prezydent Krakowa.

Budowa linii tramwajowych czy kładki

ZIM ma przejąć od Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu np. budowę linii tramwajowej na Azory, toru motocyklowo-samochodowego czy kładki pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz z Ludwinowem. W sumie w 2017 roku jednostka ma dysponować prawie miliardowym budżetem.

Nowy urząd przejmie także wszystkie zadania z obecnie istniejącego Wydziału Inwestycji UMK, jak np. budowę żłobka przy ulicy Lipskiej, bloków komunalnych przy ul. Fredry, Zalesie i Wańkowicza czy powstanie pawilonu dla kotów drapieżnych w Krakowskim Ogrodzie Zoologicznym.

ZIKiT będzie remontował

– Nie zamierzamy pozbawiać jednostek, które specjalizują się w inwestycjach, możliwości ich realizacji. ZIKIT, zajmujący się przede wszystkim utrzymaniem dróg, nadal będzie realizował ich remonty i modernizację, ZIS będzie realizował inwestycje sportowe, a ZZM inwestycje w zieleń – podkreśla prezydent Krakowa.

– Sama idea powstania jednostki, która ma zająć się przygotowaniem, uzgodnieniem oraz nadzorem nad inwestycjami jest słuszna. Nowa jednostka skupi osoby, które do tej pory były rozproszone po różnych wydziałach i urzędach, a tak będzie łatwiej wskazać osobę odpowiedzialną za dane zadanie – komentuje Grzegorz Stawowy, radny Krakowa.

Utworzenie dodatkowego urzędu, według deklaracji autorów projektu, ma nie wiązać się ze zwiększeniem kadry urzędniczej. Przeszło by tam około 11 osób z pionu inwestycyjnego ZIKiT, sześciu pracowników Zespołu Ekonomiki Oświaty i wszyscy urzędnicy magistrackiego wydziału inwestycji.

Janina Pokrywa dyrektorem

Otwartym pozostaje pytanie, kto będzie szefował nowej jednostce. Prezydent Jacek Majchrowski prawdopodobnie powierzy to stanowisko Janinie Pokrywie, dyrektor obecnego Wydziału Inwestycji UMK. Z naszych informacji wynika, że to ona za dwa tygodnie na sesji rady miasta ma referować projekt uchwały.

Na szefa urzędu przymierzany był Jerzy Marcinko (dawny dyrektor wydziału inwestycji oraz ZIKiT-u). Jednak jest już prezesem spółki Trasa Łagiewnicka, a także wiceprezesem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

ZIKiT traci zadania

Stworzenie kolejnej jednostki wiąże się z ograniczaniem zadań ZIKiT-owi. W 2014 powstała spółka Miejska Infrastruktura, która przejęła zarządzanie strefą płatnego parkowania, a w następnego roku powołano Zarząd Zieleni Miejskiej. ZIKiT po reformie będzie odpowiedzialny za organizację komunikacji miejskiej oraz prowadzenie prac modernizacyjnych i naprawczych.

comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale