Złocień wyjdzie z komunikacyjnego dołka

Przebudowa linii kolejowej pozwoli szybko dojechać ze Złocienia do centrum fot. Archiwum

Na osiedlu Złocień kończy się właśnie remont odcinka ulicy Agatowej. To ciągle jeszcze kropla w morzu potrzeb rozrastającego się osiedla, które w tym momencie ma tylko jedną drogę wyjazdową. Jest jednak szansa, że w ciągu najbliższych lat jego sytuacja komunikacyjna znacząco się poprawi.

Remont odcinka ulicy Agatowej i jej skrzyżowania z ulicą Półłanki bardzo się przeciągał. Sprawę kilkakrotnie przesuwano w czasie, choć inwestor budujący w pobliżu sklep sieci Biedronka miał wykonać prace przed jego otwarciem. Inwestycja okazała się jednak o wiele bardziej kosztowna, niż pierwotnie planowano, pojawiły się problemy przy budowie wodociągu. Teraz sprawa właśnie znalazła swój finał i skrzyżowanie, wraz z ok. 200-metrowym odcinkiem ulicy, zostało przebudowane.

Potrzebna alternatywa

To jednak nie jest jedyna inwestycja, na której realizację mieszkańcy Złocienia czekają już zbyt długo. Nawet sama ulica Agatowa, która stanowi jedyny dojazd do osiedla, nie została na przeważającym odcinku wyremontowana. – Jej przebudowa jest związana z potrzebą utworzenia kanalizacji opadowej. Jest to wpisane do prognozy finansowej miasta, ale nie jest realizowane – mówi Marcin Szymański, radny Rady Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.

Jeszcze bardziej niż remontu na Agatowej mieszkańcy oczekują budowy brakującego odcinka ulicy Domagały, który ma stworzyć alternatywną możliwość wyjazdu z osiedla. Tutaj, niestety, też konkretne terminy nie są znane – wiadomo jednak, że miasto chce, by drogę wybudowali deweloperzy realizujący w pobliżu swoje inwestycje. Żadnych umów w tej sprawie jeszcze nie ma.

– Pierwszy odcinek, od strony osiedla, został w tym roku oddany. Brakuje jeszcze dwóch fragmentów po około 200 metrów. Miasto wykonało już na tym odcinku kanalizację burzową, potrzebna jest jeszcze przepompownia – informuje Szymański.

Będzie lepiej

Radny Szymański zwraca uwagę, że kolejne lata będą przynosić stopniową poprawę sytuacji komunikacyjnej osiedla. Składa się na to kilka czynników. Jak mówi radny, już oddanie nowych dróg w rejonie Brzegów odciążyło nieco ulicę Półłanki, ale planowane na 22 lipca oddanie do użytku odcinka trasy S7 z nowym mostem na Wiśle znacząco zmniejszy ruch na tej ulicy i ułatwi wyjazd ze Złocienia.

Zmianę przyniesie również rozpoczynająca się wkrótce inwestycja kolejowa. W ramach przebudowy linii E30 powstanie nowy przystanek kolei aglomeracyjnej, dzięki której będzie można szybko dojechać do centrum. Przy tej okazji zostanie przebudowany również końcowy odcinek ulicy Złocieniowej, który będzie stanowił drogę dojazdową do przystanku kolejowego i parkingu. Co istotne, pojawi się możliwość przejazdu samochodem na drugą stronę torów, co otworzy wyjazd z osiedla na południe. Inwestycja kolejowa ma się zakończyć w 2021 roku – dopiero przedstawiony przez wykonawcę harmonogram pokaże, czy sam przejazd będzie gotowy wcześniej.

Daleka przyszłość

W dalszej przyszłości powstanie prawdopodobnie nowa droga, która będzie stanowić „wyprostowanie” ulicy Półłanki. Miałaby ona przebiegać od obecnego skrzyżowania ulic Półłanki i Agatowej dokładnie na północ – takie są zapisy studium zagospodarowania. Natomiast przygotowywany właśnie plan miejscowy przewiduje jeszcze jedną drogę, łączącą osiedle z ulicą Sucharskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale