Zmiana nazwy MHK. Mieszkańcy mają głos

fot. LoveKraków.pl

Rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie zmiany nazwy Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Przyczyną są przemiany, które zaszły w instytucji przez ostatnie lata. Chodzi o to, że obiektem badań nie jest wyłącznie historia Krakowa, ale również samo miasto.

Pod uwagę brana jest już nazwa Muzeum Krakowa. Dotychczasowa będzie widniała w statucie, a nowa zostanie wyłoniona w toku społecznych konsultacji.

– Wyciągając wnioski z przestrzeni historii, która była za nami, musimy być dzisiaj muzeum miasta. Wynika z tego postępująca zmiana programu naszego działania, ale i chęć zmiany nazwy – jej zasadniczego skrócenia po to, aby wyrażała mocniej to, o czym rozmawiamy, czyli Kraków. Nie chcemy tego zrobić sami, ale razem z mieszkańcami – mówi Michał Niezabitowski, dyrektor MHK.

Wyjście poza historię

Władze tłumaczą również wyjście poza ramy ściśle pojmowanej „historyczności”. Przy okazji szopek krakowskich czy Lajkonika muzeum zajmuje się również antropologią i etnologią. Nie brak również zagadnień z zakresu socjologii, które przejawiają się w organizowaniu debat.

„Muzeum staje się instytucją nowoczesną, inkluzywną, otwartą na odbiorcę, instytucją, która chce być bliżej mieszkańców, chce uczestniczyć w dialogu o naszym mieście. Zmiana spojrzenia na rolę muzeów w społeczeństwie i różnorodność działań podejmowanych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa sprawiły, że wykracza ono poza zakres wyznaczony swą nazwą” – czytamy w komunikacie opublikowanym na oficjalnej stronie miasta.

Na stronie internetowej MHK – www.mhk.pl/konsultacje mieszkańcy mogą znaleźć teksty i wypowiedzi dotyczące zmiany nazwy. Swoje uwagi mogą kierować na adres e-mail: konsultacje@mhk.pl.

 

News will be here