Zmiany na Grzegórzeckiej. Otworzą jedną jezdnię, zamkną drugą

Rozbudowa wiaduktu nad ul. Grzegórzecką fot. PKP PLK

Od poniedziałku 23 kwietnia na ulicy Grzegórzeckiej kierowców czekają kolejne duże zmiany. Po prawie siedmiu miesiącach przerwy przywrócony zostanie ruch pod wiaduktem kolejowym na jezdni w stronę ulicy Dietla. Zamknięty zostanie natomiast przejazd w stronę ronda Grzegórzeckiego.

Prowadzona przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. rozbudowa wiaduktu kolejowego wejdzie wkrótce w nową fazę. Robotnicy przygotowali już ceglane sklepienie drugiego przęsła wiaduktu i po jego zabetonowaniu będą mogli przenieść się dalej – a więc nad jezdnię w stronę ronda Grzegórzeckiego.

Łącznie do wykonania jest pięć takich sklepień. Docelowo cały wiadukt zostanie poszerzony dwukrotnie, dzięki czemu możliwe będzie położenie tam czterech, a nie dwóch torów – a to z kolei pozwoli na zwiększenie przepustowości linii i rozwój kolei aglomeracyjnej. Nowa część wiaduktu ma wyglądać tak samo jak dotychczasowy obiekt, a na elewacji zostaną wykorzystane oryginalne elementy.

Zmiany na trzy miesiące

Od 23 kwietnia objazd dla samochodów zostanie poprowadzony tymi samymi ulicami, którymi kierowcy do tej pory omijali utrudnienia, jadąc w przeciwną stronę: Starowiślną, Podgórską i Kotlarską do ronda Grzegórzeckiego. Ulicą Dietla będzie można dojechać tylko do skrzyżowania z ulicą Wielopole. – Taka organizacja ruchu będzie obowiązywać przez około trzy miesiące – zapowiada Piotr Hamarnik z PKP PLK.

Z punktu widzenia pieszych na razie nic się nie zmieni. Dopiero po wybudowaniu sklepienia trzeciego przęsła wykonawca zajmie się dwoma pozostałymi, co będzie się wiązało z zamknięciem chodnika najpierw po jednej, a później po drugiej stronie ulicy.

Muszą się spieszyć

Choć cała inwestycja będzie trwać do końca 2020 roku, efekty prac przy Hali Targowej będą widoczne o wiele wcześniej. Po zakończeniu prac przy sklepieniach przęseł wykonawca musi możliwie szybko wykonać brakującą część wiaduktu. W połowie przyszłego roku po nowych estakadach i nowej części wiaduktu mają – na razie tylko jednym torem – zacząć kursować pociągi. Wtedy przyjdzie czas na rozbiórkę pozostałej części nasypu i budowę brakującej części estakad, a oryginalna, zabytkowa część wiaduktu, przejdzie remont konserwatorski.

Budowa podpór estakad jest coraz bardziej zaawansowana. Najwięcej dzieje się w rejonie ulicy Blich, gdzie wyraźnie widać już prace przy zbrojeniach i betonowaniu kolejnych filarów. Więcej do zrobienia jest jeszcze na odcinku od ulicy Grzegórzeckiej do Miodowej.

Nie tylko Grzegórzki

Planowana na 23 kwietnia zmiana organizacji ruchu nie jest jedyną, jaka czeka mieszkańców w najbliższych tygodniach. Zgodnie z zapowiedziami, po weekendzie majowym ponownie zamknięte zostanie przejście dla pieszych w ciągu ulicy Racławickiej. Na przełomie maja i czerwca zamknięty zostanie też przejazd pod wiaduktem na ul. Łokietka.

Maj przyniesie też pierwsze utrudnienia na ulicy Powstańców Wielkopolskich – pojawią się zwężenia przy wiadukcie kolejowym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Grzegórzki
comments powered by Disqus

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale