Znaleźli miejsce na przejście na placu Bohaterów Getta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nie na wysokości przystanku tramwajowego, lecz w rejonie skrzyżowania z ulicą Kącik powstanie przejście naziemne przez plac Bohaterów Getta. To wersja, która ma pogodzić głosy o potrzebie stworzenia takiego rozwiązania i obawy o bezpieczeństwo. Ciągle nie brakuje jednak głosów sprzeciwu.

Przejście ma powstać przy okazji zmian w strefie płatnego parkowania. Oprócz rozwiązań dotyczących stricte wyznaczania miejsc parkingowych na mapach znalazło się też wiele mniejszych lub większych korekt w samej organizacji ruchu. Wśród nich – zapowiedziane już wcześniej przez ZIKiT przejście naziemne na placu Bohaterów Getta.

Wygoda a bezpieczeństwo

Sprawa od początku budziła sporo emocji. Zwolennicy zwracali uwagę na to, że istniejące przejście podziemne stwarza barierę dla osób niepełnosprawnych czy z wózkami dziecięcymi oraz że w tak uczęszczanym miejscu, blisko centrum miasta i na trasie między muzeami, piesi nie powinni być „spychani pod ziemię”. Przeciwnicy argumentowali natomiast, że utworzenie przejścia negatywnie wpłynie na bezpieczeństwo i na płynność ruchu samochodowego w tym miejscu.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przez długi czas opierał się temu pomysłowi, argumentując to właśnie bezpieczeństwem. Rozbudowana metalowa konstrukcja wiat przystankowych zasłaniałaby widok na przejście. Jak jednak wynika z opublikowanych przed weekendem map, zdecydowano się na inne rozwiązanie.

Zwężenie do jednego pasa

Przejście powstanie po północnej stronie placu, w rejonie skrzyżowania z ulicą Kącik. Na tym odcinku nie ma już wiat przystankowych, więc widoczność zostanie zachowana. Na zjeździe z mostu Powstańców Śląskich do jazdy na wprost będzie służył tylko jeden pas. Podobnie na wysokości przystanku tramwajowego samochody pojadą tylko zewnętrznymi pasami. Wewnętrzne, te przy peronie tramwajowym, będą oddzielone separatorem. Oznacza to, że piesi przechodząc na drugą stronę będą pokonywać tylko jeden pas.

Jest zapotrzebowanie

Decyzje ZIKiT chwali miejski aktywista Adam Łaczek, który przez długi czas starał się o utworzenie tutaj przejścia. – Lokalizacja przejścia w ciągu Piwna – Kącik jest z pewnością świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o turystykę, gdyż na tej trasie porusza się mnóstwo zagranicznych turystów idących z placu Bohaterów Getta i Apteki Pod Orłem do Fabryki Schindlera czy dodatkowo do peronów przystanku Kraków Zabłocie – wylicza.

Jego zdaniem potrzebna jest korekta, która umożliwi bezproblemowe dojście od projektowanego przejścia na sam peron tramwajowy. W projekcie na wspomnianych wyżej wewnętrznych jezdniach przewidziano donice, które utrudniałyby ruch pieszych. Sprawę zgłosił już do urzędu.

Czy się sprawdzi?

Ciągle nie brakuje jednak głosów przeciwnych utworzeniu przejścia. – Zmiany na minus, duży minus. Marnotrawienie miejsca w imię lenistwa pieszych – czytamy w komentarzu na profilu „Pieszy Kraków”. – Śmiertelność wzrośnie, bo większość pieszych nie ma pojęcia o tak prostej rzeczy jak prawa fizyki. Gdyby piesi przestrzegali prawa, jak tego wymagają od innych, nie byłoby płaczu, że straż miejska łapie – ocenia inny użytkownik.

Pozostaje pytanie, jak decyzja o utworzeniu przejścia naziemnego wpłynie na to podziemne i funkcjonujące tam lokale. Bo trudno się spodziewać, by piesi dobrowolnie wybierali zejście schodami, mając do dyspozycji wygodniejszą opcję.

Zmiany w strefie mają zostać wprowadzone w życie do października.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze