Znamy laureatów nagrody im. ks. Tischnera. Wśród wyróżnionych małżeństwo Owsiaków

Ks. Józef Tischner fot. mat. prasowe Dni Tischnerowskich

Dni Tischnerowskie nadchodzą wielkimi krokami. We wtorek poznaliśmy laureatów 19. edycji Nagrody Znaku i Hestii im. ks. Józefa Tischnera. Tym razem wyróżnieni zostali o. Ludwik Wiśniewski, eseista Łukasz Garbal oraz do działacze społeczni -  Lidia Niedźwiedzka-Owsiak i Jerzy Owsiak.

Wyróżnienie od 2001  roku jest przyznawane wybitnym publicystom, intelektualistom i działaczom społecznym. O powyższym wyborze zdecydowało jury nagrody w składzie : ks. Adam Boniecki (przewodniczący), abp Grzegorz Ryś, Władysław Stróżewski, Piotr M. Śliwicki, Łukasz Tischner (sekretarz), Karolina Wigura, Henryk Woźniakowski oraz dwóch nowych członków: Witold Dudziński i Jacek Karnowski. Fundatorem Nagrody jest ERGO Hestia i Wydawnictwo Znak.

Spotkanie z laureatami odbędzie się w ostatni dzień Dni Tischnerowskich, czyli 30 marca w siedzibie Akademii Sztuk Teatralnych. Galę uświetni występ zespołu Bester Quartet.

Laureaci pozornie różni

–  Naszych laureatów łączy bardzo wiele - wszyscy są ludźmi żywo reagującymi na rzeczywistość, a zwłaszcza na to, co budzi ich niepokój – opowiada Łukasz Tischner, sekretarz Nagrody.

Wyróżnienie dla Lidii Niedźwiedzkiej-Owsiak i Jerzemu Owsiakowi w kategorii inicjatyw duszpasterskich i społecznych współtworzących „polski kształt dialogu Kościoła i świata”, przyznano ze względu na działalność w ramach Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W uzasadnieniu czytamy, że państwo Owsiakowie „uczą radości pomagania i pokazują, że dobro nie ma pokoleniowych, narodowych czy światopoglądowych granic”.

O. Ludwik Wiśniewski otrzymał nagrodę w kategorii pisarstwa religijnego lub filozoficznego, stanowiącego kontynuację „myślenia według wartości”. Został wyróżniony za książkę „Nigdy nie układaj się ze złem. Pięćdziesiąt lat zmagań o Kościół i Polskę”, w której upomina się o powrót do wartości ewangelicznych - w myśleniu o Polsce i o świecie.

W kategorii publicystyki lub eseistyki na tematy społeczne, która uczy Polaków przyjmować „nieszczęsny dar wolności”, nagrodę otrzymał Łukasz Garbal. Nagrodzony został za książkę „Jan Józef Lipski”. Opowieść o życiu Jana Józefa Lipskiego służy nie tylko przypomnieniu tej legendarnej postaci, lecz także pokazaniu, że współczesna Polska może wyglądać zupełnie inaczej.

Człowiek. Nowe wyzwania

W tym roku Dni Tischnerowskie potrwają od 27 do 30 marca. Tym razem motywem przewodnim jest hasło  „Człowiek. Nowe wyzwania”

– Po raz pierwszy podczas wydarzenia pojawi się tematyka medyczna i okołomedyczna. Wśród nowych wyzwań znajdują się te dotyczące medycyny, a zwłaszcza technologii, która bardzo się rozwinęła. Ale za nią musi nadążyć nasza etyka – co wolno, czego nie wolno, czy trzeba tutaj postawić jakieś granice – tłumaczy Wojciech Bonowicz, przewodniczący Rady Programowej Dni Tischnerowskich.

Do powyższej tematyki będzie nawiązywał wykład gościa specjalnego, prof. Marka Krawczyka, wybitnego transplantologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.  W programie również „Jaskinia filozofów” – tym razem o wartości człowieka rozmawiać będą, s. Barbara Chyrowicz, Bogdan de Barbaro, Marek Krawczyk, Anna Mateja Piotr Grzegorz Nowak, i Wojciech Bonowicz.

Kolejnym ważnym tematem poruszonym podczas Dni Tischnerowskich będzie „jak przerwać spiralę nienawiści?”. Na pytanie postarają się odpowiedzieć Anna Dymna, Małgorzata Olasińska-Chart, Jakub Wygnański i ks. Józef Krawiec.

W pociągu o Tischnerze

Jednym z interesujących wydarzeń będzie zapewne „Pociąg do Tischnera”. W jednym z wagonów pociągu relacji Kraków – Sopot odbędzie się dyskusja z dotychczasowymi laureatami Nagrody im. ks. Tischnera i młodzieżą. Pociąg odjedzie z Dworca Głównego w Krakowie 23 marca o godzinie 9.46.

A jeśli komuś wciąż mało filozofii ks. Józefa Tischnera, to może zajrzeć do specjalnie przygotowanego zbioru „Kot pilnujący myszy”, w którym znajdziemy jego nieznane teksty. Okazja do ich posłuchania również podczas Dni Tischnerowskich. W Krakowie fragmenty  przeczyta aktor Robert Więckiewicz.

comments powered by Disqus