Zrób coś życzliwego dla nieznajomego

fot. Materiały prasowe

We wtorek 21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych, Federacja Małopolska Pozarządowa i Stowarzyszenie Regionalne Centrum Wolontariatu w Krakowie w ramach akcji „#jestem3sektor - zrób coś życzliwego dla nieznajomego!” przekonują krakowian do dzielenia się serdecznymi gestami z nieznajomymi oraz pokazują aktywność społeczną lokalnych fundacji i stowarzyszeń.

Uśmiech, dobre słowo, pomoc w przejściu przez ulicę – to niektóre z przejawów życzliwości. Przyjazny stosunek do siebie i innych powodują, że ludziom żyje się łatwiej oraz lepiej. Te wartości leżą również u podstaw aktywności społecznej, którą w wielu obszarach, takich jak np. zdrowie, edukacja, pomoc społeczna, wykonują fundacje, stowarzyszenia, grupy nieformalne. Badania pokazują jednak, że ponad 41% Polaków deklaruje brak styczności z organizacjami pozarządowymi w ostatnim roku. Korzystamy z ich usług, często nawet o tym nie wiedząc.

Dobra okazja

W ramach akcji “#jestem3sektor - zrób coś życzliwego dla nieznajomego” 21 listopada wolontariusze będą zachęcać mieszkańców Krakowa do okazywania serdeczności osobom w najbliższym otoczeniu oraz do przyjrzenia się, jak robią to w różnych obszarach lokalne fundacje, stowarzyszenia, grupy nieformalne. To druga edycja wydarzenia, zainicjowanego przez Federację Małopolska Pozarządowa, adresowana już nie tylko do lokalnego środowiska pozarządowego, ale również krakowian.

Debata i festiwal

Temat wartości pogłębi debata pn. “Co by było, gdyby nie istniały organizacje pozarządowe?”. Formuła spotkania przewiduje krótkie wystąpienia prelegentów związanych z krakowskim środowiskiem pozarządowym połączone z dyskusją na temat jego kondycji.

Akcja “#jestem3sektor - zrób coś życzliwego dla nieznajomego” oraz debata inaugurują “Święto Organizacji Pozarządowych. Festiwal Krakowskich Organizacji Pozarządowych”, które odbywa się od 21 listopada do 2 grudnia. – Festiwal jest dla organizacji pozarządowych oraz odbiorców ich działań. Poprzez akcję #jestem3sektor, debatę, a także Tydzień Otwarty, chcemy z jednej strony promować i integrować krakowskie środowisko pozarządowe, z drugiej zaś ocieplać jego wizerunek wśród mieszkańców i mieszkanek stolicy Małopolski - tłumaczy Anna Łabno-Kucharska, z fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych.