Życie krakowskich psów

fot. pixabay.com

W Krakowie nie brakuje rozrywki dla ludzi w każdym wieku. A co z czworonożnymi mieszkańcami? Życie psów w centrum miasta nie należy do najłatwiejszych, zwłaszcza gdy mieszkają w kamienicy bez ogrodu. Miasto postanowiło zadbać o psich mieszkańców i znalazło rozwiązanie tego problemu.

Urzędnicy postawili na psie wybiegi, czyli parki i zieleńce przeznaczone dla czworonogów. Pierwszy powstał w 2007 roku na ul. Strzelców, a zaraz po nim kolejne. W większości są ogrodzone siatką, a ich powierzchnia wynosi średnio 0,5 hektara. Każdy z wybiegów jest inaczej wyposażony. Znajdują się w nich m.in.: tory przeszkód, piaskownice i zabawki dla zwierząt. Miasto pomyślało również o właścicielach psów stawiając w niektórych wybiegach ławki, kosze na śmieci i altanki, dające schronienie w razie deszczu i upałów. 

Zabawa w środku miasta

Na psich wybiegach obowiązuje regulamin, który musi być przestrzegany przez właścicieli zwierząt. Dzięki tym parkom i zieleńcom psy mogą się w końcu wybiegać i pobawić luźno spuszczone ze smyczy, bez obaw, że uciekną lub zrobią komuś krzywdę. Psie wybiegi to alternatywa dla właścicieli czworonogów, którzy nie mają domów z ogrodem. W Krakowie jest obecnie dwanaście takich miejsc. Cieszą się one uznaniem nie tylko właścicieli psów, ale także wszystkich innych mieszkańców, którzy nie czują już zagrożenia ze strony luźno biegających zwierząt.

Kolejne trzy wybiegi

Zarząd Zieleni Miejskiej planuje wybudować kolejne trzy psie wybiegi. Jeden z nich ma powstać w Parku Linearnym na Ruczaju. – Na tym wybiegu znajdą się między innymi naturalne przeszkody w postaci głazów, drewnianych kłód, a także urządzenia do zabaw takie jak pochylnia, kładka, równoważnia czy obręcze do przeskoku – mówi Aleksandra Mikolaszek, specjalista w zespole "Kraków w zieleni". Drugi z nich ma powstać na terenie Parku Reduta. – Przewidziane są w nim liczne urządzenia do tresury czworonogów, które zaprojektowała osoba zajmująca się tresurą i szkoleniem psów – informuje Aleksandra Mikolaszek. Obecnie projektowany jest również wybieg, który ma powstać na Młynówce Królewskiej. – Trwają starania również o to, żeby ten wybieg wyposażony był w poidło, ale kwestią kłopotliwą na ten moment jest podłączenie, którego w tym miejscu nie ma – dodaje.

 

Autor: Karolina Kubowicz

Najnowsze wiadomości

Wczytaj więcej

Życie miasta

Komunikacja

Biznes

Sport

Kultura

Na sygnale