Żywa szopka u Franciszkanów, lodowisko na placu Wolnica i wystawa szopek. Kraków na święta

fot. Den Didenko/LoveKraków.pl

Kraków już od kilku tygodni przygotowywał się do nadchodzących świąt. Co warto zobaczyć, gdzie warto pójść? W wolnej chwili na pewno warto zajrzeć do Celestatu, gdzie trwa pokonkursowa wystawa krakowskich szopek. Na łyżwach można pojeździć na placu Wolnica i przed Nowohuckim Centrum Kultury. Tradycyjnie przed bazyliką franciszkanów pojawi się żywa szopka – odwiedzający będą mogli m.in. wziąć udział we wspólnym kolędowaniu.

Na Rynku Głównym odbywają się targi bożonarodzeniowe, które potrwają do 26 grudnia. Na 80 stoiskach można znaleźć towary polskich rzemieślników, a także kupców z Litwy, Ukrainy, Słowacji, Holandii, Węgier, Niemiec czy Wielkiej Brytanii.

Jak co roku warto odwiedzić również żywą szopkę u Franciszkanów, która stanie naprzeciwko Okna Papieskiego. W pierwszy i drugi dzień świąt odwiedzający będą mogli uczestniczyć również we wspólnym kolędowaniu czy jasełkach. Będzie czynna od godziny 14.00 do godziny 18.00.

A może łyżwy na placu Wolnica? Od połowy grudnia mieszkańcy i turyści mogą skorzystać z tego nowego lodowiska, które będzie czynne do 25 lutego. W Wigilię będzie działać do godziny 13.00, a w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia będzie zamknięte. W pozostałe dni ślizgawka będzie czynna od 9.00 do 21.00. W tym roku na łyżwy można się znowu wybrać przed Galerię Krakowską.

Na łyżwy można wybrać się również do Nowej Huty, a konkretnie przed Nowohuckie Centrum Kultury. Lodowisko w Wigilię będzie otwarte od 9.00 do 14.30, w pierwszy dzień świąt będzie nieczynne, a w drugi dzień świąt od 9.00 do 20.30.

Gdzie warto iść?

Jeśli ktoś zechce odwiedzić wystawę krakowskich szopek w Celestacie, będzie miał taką możliwość w drugi dzień świąt od godziny 9.00 do 18.00. W pierwszy dzień świąt wystawa nieczynna – zamknięte będą również pozostałe oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W Wigilię obowiązują skrócone godziny pracy muzeum. Fabryka Emalia Oskara Schindlera będzie czynna od 10.00 do 14.00, podobnie jak Podziemia Rynku.

Szopki krakowskie można również podziwiać w witrynach sklepów, restauracji, banków i punktów InfoKraków. Tym razem zaprezentowano 27 archiwalnych eksponatów z kolekcji MHK. W różnych punktach miasta znalazło się miejsce dla dużych i oświetlonych szopek.

W drugi dzień świąt warto zajrzeć do Muzeum Narodowego w Krakowie. Tego dnia w godzinach 10.00 – 16.00 będą otwarte następujące oddziały: Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. W Gmachu Głównym będzie można zobaczyć słynną „Damę z gronostajem”, wystawy #dziedzictwo i „Wyspiański”, Legiony Polskie z Galerią Broń i Barwa w Polsce.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Nowa Huta
News will be here