Plan na nowych i dotychczasowych podatników w Krakowie

Bogusław Kośmider

Od 3 lat prowadzimy w Krakowie akcję „Płać podatki w Krakowie”. Stosując niedrogą akcję promocyjną, mamy rok w rok po kilka tysięcy nowych podatników, a to oznacza po kilkanaście milionów więcej dla krakowskiego budżetu .

W tym roku kontynuujemy akcję , adresując ją szczególnie do ludzi młodych, w różnych miejscach w Krakowie. Liczymy, że jak co roku znowu parę tysięcy mieszkańców zdecyduje się na coś takiego. Przy tej okazji sprawdzamy , jak to robią inni. Akcje podatkowe są prowadzone w wielu samorządach w Polsce . Stosowane są akcje promocyjne ,następuje uzyskiwanie szczegółowych danych o podatnikach, prowadzona edukacja budżetowa , czyli  na co idą w ogóle podatki, następuje pokazywanie efektów – na co idą dodatkowe podatki , prowadzone są konkursy z nagrodami, także np. samochody, prowadzona jest promocja internetowa  - ukierunkowana np. lokalnie, wiekowo. Wreszcie prowadzone są Działania medialne – artykuły, informacje.  Niektóre samorządy żądają  zwrotu części dotacji na zadania edukacyjne . W Krakowie prawie 20% dzieci i młodzieży uczących się w krakowskich szkołach pochodzi spoza Krakowa. Miasto Kraków dopłaca do każdego dziecka znaczną kwotę, w przypadku dzieci spoza miasta  jest to łącznie kwota prawie 100 mln zł co roku.

W Krakowie będziemy kontynuować akcję, przewidujemy nagrody  dla najlepszych dzielnic w przyszłym budżecie oraz powiązanie wysokości budżetu obywatelskiego z  kwotą pozyskanych podatków. Nie będziemy stosować  żądania zwrotu części dotacji na zadania edukacyjne, nie chcemy stosować restrykcji wobec dzieci i młodzieży, choć sprawa dofinansowania wydatków na edukację dzieci i młodzieży spoza Krakowa powinna być inaczej uregulowana.

Rozważamy wprowadzenie, wzorem niektórych miast, Karty mieszkańca i osobne warunki dla mieszkańca i „niemieszkańca” . Różne są pomysły na nazwę tej karty, na jej organizacyjny i technologiczny model, wreszcie na sposób jej wdrożenia. Stawiamy przed taką kartą kilka celów. Podstawowy cel to zwiększenie dochodów miasta i poprzez to korzyści dla mieszkańców. Obecnie mamy w Krakowie 581 tysięcy podatników. Chcemy, aby w ciągu 4 lat było minimum 640 tysięcy, czyli 60 tysięcy podatników więcej. 60 tysięcy nowych podatników to co najmniej 100 mln zł dodatkowo do budżetu miasta. Uzyskane dodatkowo środki zwiększą nakłady na transport publiczny, remonty dróg i chodników, edukację krakowską i tereny zielone. Przed Kartą stawiamy też inne cele : zwiększenie poczucia identyfikacji z miastem, zwiększenie atrakcyjności Krakowa dla mieszkańców oraz osób spoza miasta, wreszcie zwiększenie dostępności usług miejskich. Karta to nie tylko generator dodatkowych dochodów miasta, ale ważny element miejskiej tożsamości.

Zdajemy sobie sprawę, że Kraków jest bogaty także siłą osób, które są spoza Krakowa, ale tu pracują, uczą się , studiują a czasem i mieszkają. Chcemy wykorzystać to zainteresowanie Krakowem, chcemy też znaleźć sposób na wspólne działanie Krakowa i gmin całej krakowskiej aglomeracji. To także przed nami.

Najważniejsze jest określenie preferencji dla posiadaczy tej karty, mieszkańców Krakowa, tu płacących podatki . Widzimy wstępnie 4 grupy preferencji dla krakowskich podatników. Pierwsza to preferencje taryfowe, osobna taryfa biletowa i parkingowa i inne , których wielkość określa samorząd. Druga, to preferencje w dostępie do miejskich jednostek: żłobków, przedszkoli, szkół, jednostek kultury i innych, finansowanych przez Krakowski samorząd. Trzecia to preferencje w dostępie do imprez i akcji organizowanych przez samorząd . Wreszcie czwarta, to preferencje komercyjne , określane przez krakowskie firmy . Takie preferencje miałby każdy, kto płaci podatek dochodowy od osób fizycznych w Krakowie i o taką kartę wystąpi.

Wprowadzenie karty wiązać się będzie z wysiłkiem organizacyjnym i finansowym. Dlatego najpierw musimy wszystko przeanalizować i rozpoznać. Musimy rozpoznać także ryzyko i problemy. Wiele spraw będzie musiało być uregulowane dodatkowo, musimy rozważyć  zintegrowanie karty mieszkańca z Krakowską Kartą Miejską czy Kartą Dużej Rodziny. Zostanie więc przygotowana uchwała kierunkowa dla Prezydenta, w której określimy  główne założenia karty ale i konieczne do wykonania prace , tak aby można było jeszcze w tym roku określić  potrzebne zasoby i zapisy do projektu budżetu na 2016 rok.

W ten sposób, jeszcze w tej kadencji , wdrożymy ważny element krakowskiej tożsamości i źródło dodatkowych dochodów Miasta. Będziemy mieli wtedy dodatkowe środki na kolejne ważne , krakowskie sprawy. Bez pieniędzy nie ma możliwości a dzięki Karcie nasze możliwości się poszerzą i Krakowianie będą mieli dodatkowe korzyści z płacenia tutaj podatku.

News will be here