11 listopada bez pochodu patriotycznego z Wawelu na pl. Matejki

fot. Krzysztof Kalinowski

Wojewódzkie uroczystości Święta Odzyskania Niepodległości będą miały przede wszystkim charakter symboliczny.

Świętowanie odzyskania niepodległości rozpocznie się o oddania hołdu bohaterom walki o niepodległość. Wojewoda małopolski Łukasz Kmita złoży kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, przed Krzyżem Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego, a także przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki.

W katedrze na Wawelu tradycyjnie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami liczba uczestników liturgii będzie musiała zostać ograniczona. W tym roku nie będzie też pochodu patriotycznego.

Wojewoda: proszę świętować w domach

Wojewoda zachęca wszystkich Małopolan do symbolicznego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w gronie rodzinnym. W trosce o zdrowie i życie osób starszych skierował również specjalny apel do kombatantów, aby pozostali w swoich domach.

– W tym roku, obecna sytuacja epidemiczna, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce, nie pozwala na organizację uroczystości, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Zwracam się do Państwa, czcigodni kombatanci, o pozostanie w domach, by nie narażać siebie i swoich bliskich – apeluje wojewoda Łukasz Kmita.

– Mimo iż nie możemy wspólnie i uroczyście świętować odzyskania przez Polskę Niepodległości, niech w szczególności dzisiaj przyświeca nam pamięć o wydarzeniach z roku 1918, niech żyje ona w naszych sercach, a radość wynikająca z zrzuconego jarzma przypomina o bohaterach narodowych – dodaje wojewoda.

comments powered by Disqus