15. Bieg Trzech Kopców: słodki tort i medale czekały na uczestników. Czeki dla najlepszych

2709 osób wystartowało, a 2704 ukończyły 13-kilometrowy Bieg Trzech Kopców. Tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli Kenijczyk David Kiprono Metto i Ukrainka Wiktoria Kaluzna.
W 2007 roku, gdy odbyła się pierwsza edycja imprezy, rywalizowało niespełna 300 osób. 2 października spod kopca Krakusa ruszyło ponad dziesięć razy więcej biegaczy z 17 krajów. Do rekordu frekwencji z 2019 roku, kiedy 13. edycję biegu ukończyło 2971 zawodniczek i zawodników, nie zabrakło więc wiele. Zapisanych było prawie 3,5 tysiąca, jednak zawsze około 10-20 procent biegaczy z różnych przyczyn nie pojawia się na starcie.

Druga wygrana 32-latka w Krakowie w tym roku

Choć zdecydowaną większość uczestników stanowili Polacy, pierwsze miejsca w klasyfikacji mężczyzn i kobiet przypadły obcokrajowcom. Pierwszy na metę pod kopcem Piłsudskiego dotartł zwycięzca wiosennego Cracovia Maraton, 32-letni David Kiprono Metto, który osiągnął czas 40 minut i 57 sekund (gorszy o 53 sekundy od rekordu trasy z 2017 roku). Kenijczyk wyprzedził dwóch Polaków: Tomasza Gryckę (41:35) i Mateusza Kaczora (41:44). Ósmy rezultat osiągnęła najlepsza kobieta, 28-letnia Ukrainka Wiktora Kaluzna, która potrzebowała 47 minut i 21 sekund (wynik o 22 sekundy gorszy od rekordu trasy z 2016 roku). Pozostałe miejsca na podium zajęły Aleksandra Lisowska (48:43) i Walentyna Werecka z Ukrainy (49:49).

Tysiąc kawałków tortu

Najlepsi, oprócz medali, otrzymali czeki na cztery, trzy i dwa tysiące złotych. Z okazji 15. odsłony imprezy nagrody otrzymali też zawodnicy, którzy zajęli 15. miejsca wśród kobiet i mężczyzn – Magdalena Ortyl i Łukasz Sewioł. Na mecie nie zabrakło także tysiąca kawałków słodkiego tortu (oczywiście z trzema kopcami!), który kroił Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i dyrektor biegu oraz pracownik cukierni, który wcześniej ukończył bieg. Każdy biegacz otrzymał po dużym wysiłku pączka, posiłek regeneracyjny i piwo bezalkoholowe.

16 września półmaraton

15. Bieg Trzech Kopców był drugą tegoroczną imprezą wchodzącą w skład Królewskiej Triady Biegowej. Jej zwieńczeniem będzie 7. Cracovia Półmaraton Królewski, który odbędzie się 16 października. Start zaplanowano na ulicy Lema przed Tauron Areną Kraków, a metę we wnętrzu hali widowiskowo-sportowej.