27-letni autobus MPK znów będzie przewoził pasażerów

Autobus MAN fot. MPK Kraków

W niedzielę na krakowskich ulicach będzie można spotkać historyczny autobus MAN należący do MPK.

Dziś odbyła się inauguracja tegorocznej edycji Krakowskiej Linii Muzealnej. Na trasę skierowany został autobus MAN, który dotarł do naszego miasta w maju 1992 roku.

Pojazd pierwszy raz na trasę wyjechał ponad 27 lat temu. Został skierowany do obsługi linii nr 119, łączącej Dworzec Główny z Borkiem Fałęckim. Był to pierwszy w Krakowie autobus z systemem ABS. Co ciekawe jest to najprawdopodobniej najdłużej eksploatowany przez MPK autobus w Krakowie.

– W ciągu ponad dwudziestoletniej eksploatacji przejechał ponad 800 tys. km. Został wycofany z regularnego ruchu dopiero we wrześniu 2013 roku. Od tamtej pory do teraz oczekiwał na wyjazd, aby znów służyć́ pasażerom, tym razem jako pojazd historyczny – informuje Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy MPK.

Wszyscy, którzy będą̨ chcieli przypomnieć́ sobie jak podróżowało się̨ tym autobusem zapraszamy do przejazdu na linii „A”. Trasa tej linii będzie przebiegać́ poniższymi ulicami:

Cracovia Stadion – Kałuży – al. Focha – Piłsudskiego (powrót: al. Krasińskiego – Dunin- Wąsowicza – Kałuży) – Podwale – Teatr Bagatela – Dunajewskiego – Basztowa – Teatr Słowackiego – Lubicz – rondo Mogilskie (dolny poziom) – al. JP II – pl. Centralny im. R. Reagana – al. Solidarności – Kombinat.

Odjazdy autobusu MAN z przystanku Kombinat zostały zaplanowane na 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00, a z Cracovia Stadion na 11.00, 13.00, 15.00 i 17. 00.

Warto także pamiętać, że w niedzielę, 23 czerwca będą kursować także po raz pierwszy w tym roku historyczne tramwaje na linii „0” z ul. św. Wawrzyńca do Cichego Kącika. Szczegółowy rozkład jazdy tej linii jest dostępny na naszej stronie internetowej MPK.

comments powered by Disqus