3,2 tys. nietrzeźwych na małopolskich drogach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Małopolscy policjanci przeprowadzili kolejne działania pt. „ALKOHOL I NARKOTYKI”, podczas których przebadali prawie 11 tys. kierujących na zawartość alkoholu w organizmie.

W poniedziałek, 8 sierpnia w godzinach porannych policjanci przeprowadzili ogólnopolskie działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, których efektem było ujawnienie 34 kierujących prowadzących pojazd pod wpływem alkoholu.

Od początku roku w Małopolsce ujawniono 3217 nietrzeźwych kierujących, u których badanie wykazało powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie.

– Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków jest skrajnie nieodpowiedzialna i bardzo niebezpieczna. Kierujący w takim stanie są zagrożeniem nie tylko dla siebie, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że kierowanie pod wpływem alkoholu zawsze wiąże się z zatrzymaniem prawa jazdy i uniemożliwieniem dalszej jazdy – informuje Anna Zięcik, rzecznik małopolskiej policji.

Jeżeli badanie trzeźwości wykaże:

  • 0,2-0,5 promila, kierowca odpowie za popełnienie wykroczenia i oprócz grzywny – nawet do 5 tys. zł – zostanie mu zatrzymane prawo jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat;
  • powyżej 0,5 promila kierowca będzie odpowiadał za popełnienie przestępstwa, które zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat, a zakaz prowadzenia pojazdów zostanie orzeczony na okres 3-15 lat. Grzywna w tym przypadku może wynieść nawet 1 080 000 zł. Ponadto orzeczone zostanie świadczenie pieniężne, co najmniej 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
comments powered by Disqus