500 Plus. Problemy Warszawy, spokój Krakowa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Stolica Polski ma spory problem z wypłatami socjalnego programu Prawa i Sprawiedliwości. Władze Warszawy odpowiedzialnością za to obarczają rząd. W Krakowie takiego problemu nie ma.

1 października warszawski urząd miasta poinformował, że „rząd nie zaplanował środków na październikowe, listopadowe i grudniowe wypłaty świadczeń z programu Rodzina 500+”. – Ostatnie pieniądze, jakie zostały przekazane do miasta, wystarczyły tylko na wrześniowe wypłaty – czytamy w komunikacie.

Według ratusza środki zostały przesłane, ale z opóźnieniem i po trzech monitach oraz liście do premiera Mateusza Morawieckiego. Wcześniej urzędnicy informowali wojewodę mazowieckiego, iż blisko 718 mln złotych, które przekazał rząd, nie wystarczy na wypłatę świadczeń jesienią.

– Z szacunków Warszawy wynika, że na płynne wypłaty do końca roku potrzebne jest ponad 480 mln złotych – twierdzą urzędnicy.

Tymczasem strona rządowa twierdzi, że wszystko jest w porządku, transze są przesyłane zgodnie z planem. Co więcej, wojewoda Zdzisław Sipiera zlecił kontrolę. Inspektorzy będą sprawdzać, czy odpowiednio szacowana jest wysokość dotacji, jak wykorzystywane są te środki oraz czy rzetelnie są prowadzone sprawozdania.

– Może być tak, że jedynie Warszawa ma problem z wydatkowaniem środków z tak prostego programu – zasugerował wojewoda mazowiecki.

Według prezydenta stolicy, Rafała Trzaskowskiego jest tak, ponieważ samorządy otrzymują środki na ostatnią chwilę.

Jak jest w Krakowie?

Wygląda na to, że wybrany w ostatnich wyborach parlamentarnych na posła z Krakowa Trzaskowski nie do końca może mieć rację. Co nie oznacza że nie jest prawdą to, co mówi o środkach przyznawanych Warszawie. Nietrudno skojarzyć, iż za kilka dni mają odbyć się wybory.

W Krakowie natomiast nie ma problemów z programem. – Środki na realizację zadania przekazywane są terminowo, zgodnie ze złożonym zapotrzebowaniem – mówi Dariusz Nowak z biura prasowego krakowskiego magistratu.

Urzędnicy potrzebują na realizację tego zadania około 4,8 mln złotych. Również te pieniądze są przekazywane bez opóźnień. – Środki finansowe na realizację zadania przekazywane są w trzech transzach w miesiącu, w którym mają zostać wypłacone. Tak więc środki na październik zostaną przekazane w bieżącym miesiącu, a na następne miesiące odpowiednio w listopadzie i grudniu – dodaje Nowak.

Od stycznia do września 2019 roku świadczenie wychowawcze (500+) otrzymali rodzice 125 668 dzieci na kwotę 350 661 377 złotych.

Również inne miasta nie zgłaszają problemów. Portal money.pl przepytał przedstawicieli Wrocławia, Gdańska, Gorzowa Wielkopolskiego, Katowic czy Opola. W żadnych z nich nie było takich problemów jak w Warszawie.

comments powered by Disqus